Dostawy SSD rosną kosztem dysków twardych i nagrywarek
| Gospodarka ArtykułyPomimo niemal dwukrotnego wzrostu dostaw dysków półprzewodnikowych, rynek urządzeń do zapisu danych związanych z sektorem PC na świecie w 2013 r. skurczył się o 5%, poinformowała firma badania rynku IHS. Łączne dostawy magnetycznych dysków twardych (HDD), dysków półprzewodnikowych oraz nagrywarek CD i DVD w ubiegłym roku wyniosły 755 mln sztuk, podczas gdy rok wcześniej firmy dostarczyły ich na rynek 794 mln.
Według raportu IHS na temat urządzeń do zapisu danych globalny rynek dysków SSD wzrósł w skali roku o 82%, do 57 mln sztuk, jednak sprzedaż dysków HDD zmniejszyła się o 7%, do 444,4 mln sztuk, a nagrywarek zmalała o 12%, do 254 mln sztuk. Analiza IHS nie dotyczyła dostaw napędów niezwiązanych z rynkiem PC, a więc dla sektorów samochodowego, przemysłowego, gier, pamięci zewnętrznych, telewizji przemysłowej, dekoderów i nagrywarek telewizyjnych.
Zdaniem Petera Shu reprezentującego kierownictwo firmy Transcend Information, produkującej moduły pamięci, w 2014 r. sprzedaż dysków SSD będzie nadal silnie wzrastać w wyniku spadających cen pamięci NAND flash. Oczekuje się, że ceny dysków SSD spadną w 2014 r. o kolejne 20-30%, po 30-procentowym spadku w roku poprzednim. Według Petera Shu zapotrzebowanie na dyski SSD o pojemności 256 GB będzie rosło jeśli ich średnia cena spadnie poniżej 100 dolarów.
Zmiany technologiczne, jakie zachodzą na rynku pamięci przekładają się bezpośrednio na wielkość sprzedaży w poszczególnych segmentach. Segment SSD rośnie w szybkim tempie, wciąż największy segment magnetycznych dysków twardych przechodzi trudności, natomiast nagrywarki dysków optycznych już stopniowo wychodzą z użycia.
Na rynku SSD sytuacja zmienia się dynamicznie. W styczniu br. doszło do przejęcia przez Toshibę jednego z potentatów rynku, firmy OCZ pogrążonej w kłopotach finansowych. Działalność OCZ Storage Solutions w dalszym ciągu prowadzona będzie w San Jose, gdzie pozostała także siedziba firmy.
źródło: IHS, Digitimes