Silny wzrost rynku pamięci NAND flash w ostatnim kw. roku i dobre perspektywy

| Gospodarka Artykuły

Na światowym rynku układów pamięci NAND flash w IV kw. ubiegłego roku nastąpił 17-procentowy wzrost w ujęciu kwartalnym, poinformowała firma badania rynku IHS. Jego wartość wyniosła 5,6 mld dol. Tak znaczny wzrost jest o tyle zaskoczeniem dla analityków, że w okresie ostatnich pięciu lat w IV kw. obroty firm średnio kurczyły się o 6% w skali kwartalnej. Na wysoki wzrost pod koniec roku wpływ miały stabilne ceny układów.

Silny wzrost rynku pamięci NAND flash w ostatnim kw. roku i dobre perspektywy

Obroty na rynku NAND flash w całym roku 2012 wyniosły 20,2 mld dol., o 4,7% mniej w ujęciu rocznym. Wśród dostawców najlepiej wypadli Samsung i Toshiba dzieląc między siebie dwie trzecie rynku. Pozostałymi liczącymi się dostawcami pamięci NAND flash byli tylko Micron, SK Hynix i Intel, poinformował IHS. O silnej rywalizacji pomiędzy dostawcami świadczyć mogą straty notowane przez Microna w I i II kw. jego roku obrotowego 2013 wynoszące ponad pół miliarda dol., mimo osiągniętego przez firmę wzrostu obrotów dla wszystkich rodzajów pamięci.

W IV kw. 2012 r. Samsung zdołał sprzedać układy NAND flash za około 2 mld dol., a w całym roku za 7,5 mld dol., dzięki czemu osiągnął 37-procentowy udział w rynku. Kwartalne obroty tymi pamięciami południowokoreańskiej firmy od 2009 r. wahały się od 1,7 do 2,1 mld dol. W dużej mierze znajdywały one zastosowanie w bezprzewodowych urządzeniach firmy, w szczególności w smartfonach, cieszących się u klientów ogromnym powodzeniem.

Prognoza obrotów na światowym rynku NAND flash w mld dol. - IHS iSuppliWzrost w ostatnim kw. 2012 r. napędzała ogólnie dobra sprzedaż smartfonów i tabletów, a także dysków półprzewodnikowych. W całym roku ubiegłym odnotowano znaczny wzrost popytu na układy NAND ze strony Apple’a i jego iPhone’ów. Ze względu na dużą gęstość pamięci oraz znaczną wielkość dostaw, iPhone był w zeszłym roku urządzeniem, do którego trafiała największa ilość układów pamięciowych NAND flash. Dostawy do iPhone’ów windowały popyt na pamięci z całego segmentu smartfonów, poinformował IHS. Według agencji na iPhone’y przypadło w sumie 10,5% łącznych dostaw pamięci NAND flash. Do wszystkich innych smartfonów łącznie trafiło 10,4% dostaw tych układów.

Z kolei hamulcem wzrostu dla rynku pamięci w 2012 r. na większą skalę okazała się słaba sprzedaż Ultrabooków, cienkich laptopów wprowadzonych na rynek przez Intela i następnie inne firmy. Wprawdzie na rynku elektroniki konsumenckiej Ultrabooki powoli się przebijają i ich sprzedaż osiągnęła bardzo niewielki wzrost, jednak był on znacznie poniżej oczekiwań.

Analitycy z IHS prognozują w roku bieżącym wzrost rynku NAND flash do 22,4 mld dol., oraz dalszy wzrost w okresie kolejnych kilku lat. Szczególnie dobrze ma wypaść sprzedaż w II poł. roku, a wzrost popytu ma dotyczyć większości segmentów rynku NAND.

Marcin Tronowicz

Zobacz również