wersja mobilna
Online: 294 Niedziela, 2018.01.21

Biznes

Wielowarstwowe płytki drukowane z Chin czy krajowe?

wtorek, 28 maja 2013 11:22

Płytki drukowane z Dalekiego Wschodu to temat, który odbija się szerokim echem w branży elektronicznej i jest przedmiotem wielu dyskusji specjalistów. Dystrybutorzy i importerzy płytek zachwalają jakość produktów chińskich i zaawansowanie technologiczne, które ich zdaniem przewyższa znacznie możliwości, jakimi dysponują krajowi producenci. Z tymi opiniami nie zgadzają się lokalni wytwórcy, którzy twierdzą, że z jakością produktów dalekowschodnich nie jest najlepiej, koszty całkowite wcale nie są tak niskie jak podają reklamy, a zaawansowanie technologii produkcji krajowe firmy mają nie gorsze od firm zagranicznych.

Poniżej przedstawiamy wypowiedź przedstawicielki firmy wytwarzającej obwody drukowane Techno-Service, która odnosi się do opinii publikowanych dwa miesiące temu w wywiadzie, m.in. na temat importowanych płytek. Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem charakterystycznym dla krajowych producentów PCB.

Katarzyna Kobylińska - kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Techno-Service SA, Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych

Katarzyna Kobylińska - kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Techno-Service SA, Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych

Z zainteresowaniem przeczytałam zamieszczony w kwietniowym numerze "Elektronika" wywiad z panem Jarosławem Raszewskim, prezesem firmy Softcom. Reprezentuję firmę Techno-Service SA, która od wielu już lat oferuje produkcję obwodów drukowanych oraz montaż podzespołów elektronicznych. Mimo ogromnego szacunku, jaką darzę naszą konkurencję, trudno mi się zgodzić z zawartymi w wywiadzie tezami dotyczącymi polskiego rynku PCB oraz związanej z nim usługi montażu i myślę, że warto sprostować zawarte w nim opinie.

Przede wszystkim - wbrew twierdzeniu pana Raszewskiego - w Polsce od lat możliwa jest produkcja skomplikowanych obwodów drukowanych, przy czym ich "maksimum skomplikowania" wcale nie kończy się na czterech warstwach. Techno-Service SA od lat produkuje obwody 6- i 8-warstwowe, z których korzystają klienci z naszego kraju i z zagranicy. Oczywiście tego typu płytki nie stanowią trzonu polskiej produkcji PCB, jednak nie wynika to z ograniczeń technologicznych producentów, jak podano, ale z faktu, że każda kolejna warstwa podnosi cenę obwodu. A jak wynika z naszych obserwacji, w czasach kryzysu gospodarczego klienci dokładnie rozważają, czy wydatek na kolejne warstwy na pewno jest uzasadniony. Tworząc kosztorys urządzeń, firmy szacują maksymalny koszt ich produkcji (a tym samym i wszystkich komponentów, w tym płytki drukowanej) i często szukają możliwości jego obniżenia. W efekcie pierwsze pomysły np. na obwód 12-warstwowy często zostają w praktyce zredukowane do projektu 6- lub 8-warstwowego po to, aby budżet się zamknął.

Niemniej jednak widzimy coraz silniejszy trend do wykorzystywania w projektach bardziej zaawansowanych technologii, jak choćby oferowanych przez Techno-Service od kilku lat zagrzebanych przelotek. Takie rozwiązania pozwalają na lepsze wykorzystanie powierzchni obwodu, w tym także ograniczenie liczby niezbędnych warstw i wspierają wszechobecny trend związany z miniaturyzacją urządzeń.

Mimo to warto oddać naszej konkurencji jedno - część płytek, która przed laty była produkowana w Polsce lub szerzej, w Europie, obecnie z powodzeniem jest wytwarzana w krajach azjatyckich i zapewne to się nie zmieni. Zjawisko to dotyczy w głównej mierze produkcji na potrzeby AGD i całego rynku konsumenckiego. Smartfonów nikt nawet nie próbuje produkować w Europie, bo biorąc pod uwagę tylko koszty pracy i obciążenia związane z ochroną środowiska, europejscy producenci nie mają szans zbliżyć się do dalekowschodniego poziomu cenowego. Istotne jest tu również to, że opłacalne jest lokowanie na Dalekim Wschodzie zleceń wielkoseryjnych - koszty logistyki sprawiają, że zamawianie kilku czy kilkudziesięciu płytek zwyczajnie mija się z celem.

Warto zwrócić również uwagę na kilka faktów, które sprawiają, że nasza produkcja jest w oczach wielu klientów lepszą i często bezpieczniejszą alternatywą. Jednym z istotniejszych argumentów zawsze będzie tu czas realizacji zamówień - mimo ogromnego postępu w tym zakresie azjatyccy producenci nie są w stanie oferować tak krótkich, a przede wszystkim gwarantowanych terminów, jak my. Mówiąc najprościej, nasz klient może zamówić płytki z terminem realizacji nawet 24-godzinnym i może być pewny, że otrzyma je we wskazanym czasie. Co więcej, płytki chińskie, mimo niższej ceny nominalnej, nie zawsze są tańsze, gdy policzy się dokładnie wszystkie koszty związane z logistyką dostawy oraz koszty ich poprawek wynikające z ich słabej jakości.

Istotna jest również kwestia dobrej obsługi, wsparcia technicznego oraz elastyczności krajowego producenta obwodów - często zdarza się, że klienci wprowadzają zmiany w swoich projektach nawet w czasie, gdy ich produkcja została już rozpoczęta. Kontakt z chińskim partnerem jest trudniejszy i znacznie droższy.

Wszystkie te fakty sprawiają, że wbrew wielu stereotypowym opiniom rynek produkowanych w Polsce obwodów ma się nieźle. Znaczna też jego część - zwłaszcza ta związana z szybką realizacją zaawansowanych płytek produkowanych w małych i średnich seriach - niewątpliwie pozostanie w naszym kraju, jako że ich produkcja na Wschodzie jest bardzo ryzykowna i nieopłacalna.

Techno-Service
www.pcb-technoservice.eu

 

World News 24h

sobota, 20 stycznia 2018 20:01

As is customary at the beginning of the year chairman Morris Chang has given TSMC's view of the growth prospects for the semiconductor and foundry markets in the year to come. However, while speaking at the company's conference to discuss its fourth quarter 2017 results, Chang said it would be the last time he would be present at the quarterly financial conference before he retires on June 5. Chang told financial analysts that the global semiconductor market would grow by between 6 and 8 percent in 2018, while the market excluding memory would grow more slowly at between 5 and 7 percent. Chang's numbers are at odds with those of bullish forecaster Future Horizons but in line with other market analysts.

więcej na: www.eenewseurope.com