wersja mobilna
Online: 334 Sobota, 2018.04.21

Biznes

Rynek półprzewodników stosowanych w sprzęcie medycznym czekają lata dwucyfrowego wzrostu

czwartek, 30 stycznia 2014 12:08

W ciągu najbliższych lat sektor elektronicznych urządzeń medycznych na świecie będzie się rozwijał w dynamicznym tempie, wynika z opracowanego przez IC Insights studium źródeł wzrostu popytu na układy scalone stosowane w urządzeniach medycznych, z grudnia 2013 r. W latach po 2010 r. rynek tych urządzeń rozwijał się powoli ze względu na nie najlepszą koniunkturę w gospodarce światowej, a także wysiłki podejmowane w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej, aby powściągnąć rosnące koszty służby zdrowia.

Sprzedaż elektronicznego sprzętu medycznego w 2014 r. wzrośnie, według IC Insights, o 8%, do 50,9 mld dol., po 3-procentowym wzroście w roku 2013. Sprzedaż półprzewodników przeznaczonych na rynek medyczny zwiększy się w 2014 r. o 12%, do 4,9 mld dol., po 7-procentowym wzroście w 2013 r., kiedy jego wartość wyniosła 4,4 mld dol. IC Insights prognozuje, że w latach 2012-2017 średnie roczne tempo wzrostu sprzedaży elektroniki medycznej na świecie utrzyma się na poziomie 7,3%, a wartość rynku w 2017 r. przekroczy 65 mld dol. Dostawy półprzewodników do sprzętu medycznego w 2017 r. mają wynieść 6,8 mld dol., przy średnim wzroście rocznym 10,5%.

W nadchodzących latach rozwój urządzeń medycznych będzie następował dzięki sprzedaży średniej klasy aparatury diagnostycznej i urządzeń do obrazowania na rynkach w Chinach i innych krajach rozwijających się. Obserwowany jest także szybki wzrost w segmencie bezprzewodowych mobilnych systemów medycznych do zdalnego monitorowania pacjentów, dzięki którym można skrócić czas ich pobytu w szpitalu. Zdaniem analityków IC Insights, w 2014 r. dochody ze sprzedaży bezprzewodowych mobilnych systemów medycznych oraz powiązanych z nimi urządzeń do monitorowania kondycji fizycznej organizmu podczas wykonywania ćwiczeń (fitness trackers) wyniosą niemal 1,9 mld dol., o 53% więcej w porównaniu do 2013 r., kiedy wzrost ten wyniósł 27%.

Sprzęt przenośny lub zintegrowany

Tendencja rozwojowa w obrębie aparatury medycznej o zastosowaniu w szpitalach, klinikach i gabinetach lekarskich idzie obecnie w dwóch kierunkach. Urządzenia te muszą spełniać wymogi obniżania kosztów i upowszechniania dostępności usług zdrowotnych w krajach biednych i rozwijających się. Według IC Insights jednym z trendów jest tworzenie niewielkich i niedrogich systemów do diagnostyki medycznej, tak aby sprzęt mógł się znaleźć w salach szpitalnych, w klinikach i gabinetach lekarskich, w odróżnieniu od specjalistycznych pracowni diagnostycznych w szpitalach i centrach obrazowania. Rozwój czujników półprzewodnikowych - często złożonych z układów MEMS - układów bezprzewodowych, mikroprocesorowych układów typu SoC sprawia, że powstają nowe rodzaje przenośnych urządzeń medycznych, służących do monitorowania stanu zdrowia pacjentów, w tym osób starszych, w ich domach, które umożliwiają przesyłanie informacji lekarzom i szpitalom przez Internet lub przy użyciu telefonów komórkowych.

Drugim trendem wskazanym w opracowaniu IC Insights jest tworzenie większych i bardziej zintegrowanych systemów, które są drogie, ale mogą okazać się pomocne w obniżeniu kosztów leczenia dzięki wczesnej wykrywalności raka i innych chorób oraz umożliwieniu zabiegów mniej inwazyjnych, co znajdzie przełożenie na szybszy powrót pacjentów do zdrowia i ich krótszy pobyt w szpitalu. Do technologii poszukiwanych przez część szpitali na rynkach krajów wysokorozwiniętych należą m.in. systemy do zabiegów operacyjnych wspomagane komputerowo, roboty chirurgiczne oraz automatyka sal operacyjnych.

Układy z USA

Wykorzystanie najnowszej technologii w diagnostyce medycznej, w tym w obrazowaniu i wizualizacjach, tomografii komputerowej czy scyntygrafii, pozwala na badanie konkretnych organów, ich uszkodzeń, schorzeń czy zmian patologicznych. W ramach tych technik wykonywane są m.in. zdjęcia warstwowe organizmu, powstają obrazy w najrozmaitszych przekrojach z naświetlaniem z różnych kierunków, co jest możliwe dzięki miniaturyzacji lamp generujących promieniowanie, jego detektorów i rozmieszenia ich w aparaturze obracającej się wokół pacjenta.
Tworzenie zdjęć, bądź wyświetlanie obrazów na ekranach w czasie rzeczywistym wymaga zaawansowanej obróbki graficznej, a więc i dużej wydajności obliczeniowej. W celu akceleracji obliczeń obrazowania medycznego i tworzenia obrazu powszechnie stosowane są procesory GPU. Urządzenia stosowane w tych celach w medycynie mogą zawierać dostarczane przez Nvidię układy GPU Tesla, bazujące na architekturze CUDA, umożliwiającej wykorzystanie mocy obliczeniowej w sposób bardziej wydajny niż w tradycyjnych, sekwencyjnych procesorach ogólnego przeznaczenia. W tomografii komputerowej stosowane są przykładowo procesory Tesla 8-series (C870) i 10-series (C1060), zawierające odpowiednio po 128 lub 240 rdzeni.

Procesory innych firm używane przy obliczeniach o dużej wydajności to choćby czterordzeniowy układ Intela Core 2 Extreme stosowany przy tworzeniu obrazów w rezonansie magnetycznym, czy wykorzystywany w tomografii komputerowej system AMD zawierający do 256 dwurdzeniowych układów CPU Operton 250.

W diagnostyce obrazowej niezbędne są m.in. także szybkie przetworniki analogowo-cyfrowe o dużej rozdzielczości. Oferują je tacy dostawcy, jak STMicroelectronics, Linear Technology, Analog Devices czy Texas Instruments. Ta ostatnia firma ma w ofercie m.in. układ ADC5263, 16-bitowy, czterokanałowy przetwornik o częstotliwości próbkowania 100-MSPS do systemów obrazowania medycznego wysokiej klasy. Jego niewielkie rozmiary (9 x 9mm) i mały pobór mocy czynią go odpowiednim do zastosowania w kompaktowej aparaturze diagnostycznej o dużej rozdzielczości.

Zróżnicowanie rynków
Prognoza wzrostu rynku półprzewodników do urządzeń medycznych w mld dolarów (źródło: IC Insights)

Prognoza wzrostu rynku półprzewodników do urządzeń medycznych w mld dolarów (źródło: IC Insights)

Rynek urządzeń do obrazowania medycznego w 2012 r. miał wartość 24,4 mld dol., a w 2019 r. osiągnie wartość 35,6 mld dol., rosnąc w średniorocznym tempie 5,4%, wynika z raportu opublikowanego w listopadzie 2013 r. przez firmę analityczną Transparency Market Research. Ogólnie obrazowanie medyczne obejmuje zdjęcia rentgenowskie, badania przy użyciu ultradźwięków, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i scyntygrafię. Ze względu na zdolność do diagnozowania dużej liczby chorób w stosunkowo krótkim czasie największe znaczenie w tym obszarze zyskały skanery do tomografii komputerowej oraz urządzenia do scyntygrafii, a ich rynki były w 2012 r. szacowane na odpowiednio 4,4 mld dol. oraz 1,5 mld dol.

Wśród największych dostawców tego typu aparatury plasują się GE Healthcare, Toshiba, Philips, Shimadzu Corporation, Siemens, Samsung Medison i Hitachi Medical. Na pierwsze z trzech wymienionych firm przypada około 50 obrotów w skali globalnej.

Mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, tj. głównie USA, Europy i Japonii, stanowią około 18% ludności na świecie, ale przypada na nich prawie 80% łącznych wydatków na półprzewodniki stosowane w opiece zdrowotnej, tj. w 2012 r. 5,3 mld dol., podczas gdy w krajach biednych i rozwijających się wydano 1,4 mld dol. Wprawdzie społeczeństwa krajów rozwijających się jak i wysokorozwiniętych się starzeją, jednak ciągle rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne nie znajduje bezpośredniego przełożenia na rynki urządzeń, które w ostatnich latach przeżywają trudności, podsumował IC Insights.

Zdecydowanie najlepsze perspektywy ma przed sobą rynek chiński, gdzie od kilku lat sprzedaż urządzeń rośnie w szybkim tempie. Chiny realizują ambitne plany modernizacji ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej, szpitali, ogólnej infrastruktury medycznej oraz placówek w obszarach wiejskich. IC Insights prognozuje inwestycje Państwa Środka w infrastrukturę opieki zdrowotnej w tej dekadzie na 63,5 mld dol. Sprzedaż urządzeń medycznych w Chinach ma w ciągu najbliższych czterech lat więcej niż podwoić się, osiągając w 2017 r. 10% globalnego rynku tych urządzeń.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

piątek, 20 kwietnia 2018 20:03

According to DRAMeXchange China has entered the semiconductor sector and focused on the development of domestic memory industry. The three key players are YMTC, Innotron and JHICC, which work on NAND Flash, mobile DRAM and specialty DRAM respectively. All three companies have arranged trial production to begin in 2H18 and mass production to begin in 1H19. This will make 2019 the first year of China’s domestic memory chip production. As for the schedules of the three suppliers, the construction of Innotron’s fab was completed in June 2017 and the equipment installation took place during 3Q17. For now, Innotron and JHICC have both postponed trial production to 3Q18 and tentatively arrange mass production to take place in 1H19, falling behind their announced schedule.

więcej na: en.ctimes.com.tw