wersja mobilna
Online: 476 Poniedziałek, 2017.11.20

Biznes

Intel wprowadza MXC - nowy standard przesyłania danych

środa, 30 kwietnia 2014 12:20

Podczas Konferencji na temat Komunikacji Optycznej (OFC), która odbyła się w marcu w Kalifornii, Intel oraz m.in. Mellanox Technologies ogłosili, że dążą do ustanowienia nowego standardu dla komunikacyjnych sieci optycznych. Firmy te chcą usprawnić przepływ ogromnych ilości informacji przez internetowe centra danych (IDC) oraz sieci operatorów. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Intela w trakcie konferencji, optyczne kable i złącza wykonane według standardu MXC wprowadzą na rynek firmy Corning, US Conec, TE Connectivity oraz Molex.

Kabel optyczny wykonany w standardzie MXC składa się z 64 włókien, po 32 do przesyłania i odbioru danych, o przepustowości 25 Gbit/s każde, a więc o łącznej zawrotnej przepustowości do 800 Gbit/s w jedną stronę. Kabel może mieć długość do 300 m, jest cieńszy i bardziej wytrzymały w porównaniu do kabli miedzianych powszechnie stosowanych obecnie w centrach danych.

Intel zamierza wykorzystywać MXC w produktach opartych na własnej technologii krzemowej fotoniki (silicon photonics) wewnątrz serwerów rackowych i switchy w centrach danych. Obecnie Corning wykonuje produkcję próbną zespołów kabli MXC, przygotowując się do rozpoczęcia produkcji seryjnej jesienią. Corning i inne firmy będą się zaopatrywać w podzespoły do komunikacji wykonane w tym standardzie, wraz z programem certyfikacji u US Connec, jednego z głównych dostawców technologii MXC. Wsparcie dla MCX zapowiedział odpowiedzialny za centra danych manager Microsoftu, a także przedstawiciele firm Altera, Hisense czy Huawei.

Technologię kabli MXC i fotoniki krzemowej Intel zademonstrował już we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z założeniami MXC to technologia komunikacji optycznej, w oparciu o którą budowane będą centra danych w niedalekiej przyszłości. Poza zwiększoną prędkością transmisji, pozwoli ona obniżyć koszt funkcjonowania sieci komputerowych, a 300-metrowa długość kabli umożliwi łączenie ze sobą serwerów w nawet największych centrach danych. Intel i firmy związane z tymi rozwiązaniami mają nadzieję, że centra danych wkrótce zaczną powszechnie przechodzić na nową technologię kabli optycznych.

Wzrost sprzedaży urządzeń do sieci optycznych w USA w poszczególnych kwartałach, źródło: Infonetics Research

Podobne rozwiązania, choć w innej wersji, przedstawił Mellanox Technologies, dostawca technologii sieciowej. Zawarł on ze startupem Ranovus umowę z udziałem wielu producentów na wytwarzanie 100-gigabitowych interkonektów WDM o długości do 2 km. Przy multipleksowaniu z podziałem długości fali (WDM) stosowane mogą być lasery 1550 nm.

Tak jak w standardzie MXC, również kabel Mellanoksa składa się włókien o przepustowości 25 Gbit/s bazujących na pojedynczej parze włókien jednomodowych. W kablu Mellanoksa znajdują się jednak tylko z cztery takie światłowody, co umożliwia transmisję z prędkością 100 Gbit/s. Rozwiązanie to można rozszerzać do 400 Gbit/s i więcej. Według przedstawicieli firm nowa technologia pozwoli na 4- do 7-krotną redukcję kosztów w centrach danych w porównaniu do światłowodów wykonanych z tradycyjnych włókien wielomodowych.

Jeszcze inne podejście do usprawnienia sieci optycznych zaproponowała firma Vello Systems ogłaszając w marcu projekt Open Source Optical (OSO) Forum. Skupiona wokół projektu grupa wspiera otwarte oprogramowanie standardu OpenFlow 1.4 sieci konfigurowanych programowo (SDN). Na razie wśród członków OSO znalazły się firmy Accelink, Coadna, CrossFiber, On-Net, PacketLight and Pacnet.

MT

 

World News 24h

poniedziałek, 20 listopada 2017 07:46

Broadcom Limited announced that it has completed its acquisition of Brocade Communications Systems, Inc. Brocade's common stock will now cease to be traded on NASDAQ. Brocade will operate as an indirect subsidiary of Broadcom and will be led by Jack Rondoni as General Manager. Previously, Rondoni served as Senior Vice President of Storage Networking at Brocade, having joined the company in 2006. Rondoni brings over 20 years of experience in storage, networking and technology. "We are pleased to complete this transaction, which strengthens Broadcom's position as a leading provider of enterprise storage and networking solutions and enables us to better serve our OEM customers," said Hock Tan, President and Chief Executive Officer of Broadcom.

więcej na: www.broadcom.com