Toyota tworzy ośrodki badawcze przy Uniwersytecie Stanforda i MIT

| Gospodarka Artykuły

Toyota inwestuje 50 mln dolarów w dwa nowe ośrodki do badań nad sztuczną inteligencją zlokalizowane przy Uniwersytecie Stanforda i MIT (Massachusetts Institute of Technology). Ich praca skupiać się będzie na układach wspomagania kierowcy przez funkcje automatyczne i zrobotyzowane oraz innowacyjnych sposobach przemieszczania się ludzi i transportu towarów. Zakrojonej na 5 lat współpracy pomiędzy ośrodkami B+R i uczelniami patronować ma Gill Pratt, naukowiec odpowiedzialny dotychczas za robotykę w amerykańskiej agencji rządowej DARPA.

Toyota tworzy ośrodki badawcze przy Uniwersytecie Stanforda i MIT

Swoją misję Toyota określa jako "humanocentryczną" i lekko dystansuje się od koncepcji autonomicznych samochodów, takich jak rozwiązania Google'a. "Dla nas to jest jak pociąg bez maszynisty" - powiedział Kiyotaka Ise, dyrektor z zarządu Toyoty, dodając, że jego firma "zawsze przewiduje kierowców w samochodach, zajmujących się prowadzeniem". Gill Pratt z kolei dodał, że prowadzenie samochodu jest przyjemnością samą w sobie i wiąże się z naszą wewnętrzną potrzebą niezależności i autonomii.

Cele Toyoty obejmują opracowanie inteligentnych systemów pomocnych w przemieszczaniu towarów i ludzi, bez ograniczeń spowodowanych barierami wieku czy choroby. Japończycy nie wykluczają możliwości ostatecznego stworzenia w pełni autonomicznych pojazdów, zamierzają jednak już wcześniej swoje cząstkowe osiągnięcia z tej dziedziny wdrażać w praktyce.

źródło: siliconvalley.com

Zobacz również