Trwają prace nad pierwszym polskim prywatnym satelitą komercyjnym

Na początku przyszłego roku zaprezentowany zostanie pierwszy polski prywatny satelita komercyjny "Światowid". Za projekt odpowiada wrocławska firma SatRevolution. Urządzenie zostanie wyposażone w zestaw czujników, które pozwolą między innymi na wykonywanie dokładnych badań poziomu natężenia pola magnetycznego, zmian w polu magnetycznym oraz grawitacyjnym Ziemi, a także na nadzorowanie położenia i przyspieszenia samego satelity. Zgromadzone dane umożliwią lepsze poznanie zjawisk mających wpływ na zmiany w płaszczu magnetycznym Ziemi oraz na zjawiska zachodzące w termosferze.

Posłuchaj
00:00

Obudowa polskiego satelity została wykonana w technologii druku 3D ze specjalnego stopu aluminium. Ma ona kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm. Urządzenie jest odporne na wszelkie wibracje oraz na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów Światowida zapewnia także odporność na częste i gwałtowne zmiany temperatury od -150 do 300°C.

Wewnątrz satelity znajdzie się m.in. wysuwany, wyspecjalizowany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, chroniący ją przed uszkodzeniami. Wszystkie elementy elektronicznie zostaną sztywno zamontowane i będą odseparowane od siebie oraz od wysokich temperatur na obudowie. Światowid wykorzysta też zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych i pozycjonowania ich przy pomocy czujnika położenia Słońca oraz anteny skierowanej w stronę Ziemi.

Urządzenie będzie przygotowane do łatwego montażu szyn pozwalających na usadowienie w rurze wyrzutni P-POD - Poly-Picosatellite Orbital Deployer, czyli Orbitalnej Wyrzutni dla Wielu Pikosatelitów. P-POD pełni też ważną rolę interfejsu pomiędzy rakietą a satelitą. Ma on konstrukcję rurową i pozwala pomieścić ładunek o wymiarach do 10x10x34 cm, minimalizując jednocześnie ryzyko interakcji między ładunkiem przeznaczonym do wystrzelenia satelity a rakietą.

- Technologie, które wykorzystujemy w projekcie Światowid są bez wątpienia innowacją na polskim rynku. Nasz wysoko kwalifikowany zespół inżynierski tworzy rozwiązania, które będą stosowane w satelitach po raz pierwszy - podkreśla Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Firma SatRevolution S.A. została założona przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego oraz Radosława Łapczyńskiego, odpowiedzialnych za sukces T-Bull S.A. - polskiej spółki produkującej gry na urządzenia mobilne. Partnerem SatRevolution S.A. jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.

Powiązane treści
Polska firma chce umieścić na orbicie rój satelitów
Polski satelita "Światowid" wejdzie na orbitę w 2018 roku
Ruszają przygotowania do budowy polskiego satelity SAR
Satelita Heweliusz wystartuje 10 lipca
Google przejął producenta satelitów Skybox Imaging
Polski satelita PW-Sat dotarł na orbitę
KE przeznaczy 7 mld euro na europejski system nawigacji satelitarnej Galileo
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów