Trwają prace nad pierwszym polskim prywatnym satelitą komercyjnym
| Gospodarka ArtykułyNa początku przyszłego roku zaprezentowany zostanie pierwszy polski prywatny satelita komercyjny "Światowid". Za projekt odpowiada wrocławska firma SatRevolution. Urządzenie zostanie wyposażone w zestaw czujników, które pozwolą między innymi na wykonywanie dokładnych badań poziomu natężenia pola magnetycznego, zmian w polu magnetycznym oraz grawitacyjnym Ziemi, a także na nadzorowanie położenia i przyspieszenia samego satelity. Zgromadzone dane umożliwią lepsze poznanie zjawisk mających wpływ na zmiany w płaszczu magnetycznym Ziemi oraz na zjawiska zachodzące w termosferze.
Obudowa polskiego satelity została wykonana w technologii druku 3D ze specjalnego stopu aluminium. Ma ona kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm. Urządzenie jest odporne na wszelkie wibracje oraz na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów Światowida zapewnia także odporność na częste i gwałtowne zmiany temperatury od -150 do 300°C.
Wewnątrz satelity znajdzie się m.in. wysuwany, wyspecjalizowany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, chroniący ją przed uszkodzeniami. Wszystkie elementy elektronicznie zostaną sztywno zamontowane i będą odseparowane od siebie oraz od wysokich temperatur na obudowie. Światowid wykorzysta też zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych i pozycjonowania ich przy pomocy czujnika położenia Słońca oraz anteny skierowanej w stronę Ziemi.
Urządzenie będzie przygotowane do łatwego montażu szyn pozwalających na usadowienie w rurze wyrzutni P-POD - Poly-Picosatellite Orbital Deployer, czyli Orbitalnej Wyrzutni dla Wielu Pikosatelitów. P-POD pełni też ważną rolę interfejsu pomiędzy rakietą a satelitą. Ma on konstrukcję rurową i pozwala pomieścić ładunek o wymiarach do 10x10x34 cm, minimalizując jednocześnie ryzyko interakcji między ładunkiem przeznaczonym do wystrzelenia satelity a rakietą.
- Technologie, które wykorzystujemy w projekcie Światowid są bez wątpienia innowacją na polskim rynku. Nasz wysoko kwalifikowany zespół inżynierski tworzy rozwiązania, które będą stosowane w satelitach po raz pierwszy - podkreśla Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.
Firma SatRevolution S.A. została założona przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego oraz Radosława Łapczyńskiego, odpowiedzialnych za sukces T-Bull S.A. - polskiej spółki produkującej gry na urządzenia mobilne. Partnerem SatRevolution S.A. jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.