Polski satelita PW-Sat dotarł na orbitę

| Gospodarka Artykuły

Wczoraj przed południem, z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, został wystrzelony na orbitę polski satelita edukacyjny PW-Sat. Projekt stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN ma za zadanie przetestować system przyśpieszonej deorbitacji, który - jak przekonują naukowcy - pozwoli ograniczyć problem "kosmicznych śmieci". Jeśli eksperyment się powiedzie, stanie się demonstratorem technologii sprowadzania obiektów kosmicznych z orbity do atmosfery ziemskiej.

Polski satelita PW-Sat dotarł na orbitę

"PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra (zwanego dalej "ogonem")" - wyjaśnia Maciej Urbanowicz, z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

źródło: PW-Sat / AstroNautilus.pl

Zadaniem tego ogona jest zadziałanie niczym "kosmiczny hamulec", który ma doprowadzić do przyśpieszenia procesu deorbitacji, czyli zejścia z orbity w atmosferę. Dodatkowo, na ogonie zostały zainstalowane elastyczne panele fotowoltaiczne - PW-Sat przetestuje ich zastosowanie w przestrzeni kosmicznej.

źródło: PW-Sat / AstroNautilus.pl

Satelitę skonstruowali studenci PW ze Studenckiego Kola Astronautycznego i Studenckiego Kola Inżynierii Kosmicznej. Uzyskali pomoc od Centrum Badań Kosmicznych PAN w postaci konsultacji merytorycznych i udostępnienia laboratoriów.

Vega gotowa do startu (Fot. ESA - M.Pedoussaut)

Koszt projektu, który wyniósł 0,5 mln euro, został sfinansowanych z programu PECS (umowa o współpracy miedzy Polska a Europejska Agencja Kosmiczna) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

więcej informacji na: www.pw-sat.pl

źródło: PW-Sat


Michał Pieniążek