Unia Europejska chce wydłużyć życie sprzętom elektronicznym

| Gospodarka Artykuły

UE zaczęła prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chce między innymi zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Badania wykazują, że drobny sprzęt elektroniczny, jak szczoteczki do zębów, zabawki na baterie czy smartfony, psuje się średnio po 1-2 latach użytkowania. 3-4 lata żyją komputery, 5-6 lat większe urządzenia, jak odkurzacze czy zmywarki, od 7 do 10 lat telewizory i lodówki, a ponad dekadę wytrzymują takie sprzęty, jak np. bojlery czy panele solarne.

Unia Europejska chce wydłużyć życie sprzętom elektronicznym

Coraz częściej mówi się o tym, że producenci postarzają swoje produkty, celowo ograniczają ich żywotność i uniemożliwiają naprawianie poprzez trudny dostęp i wysokie ceny części zamiennych, po to, aby napędzić konsumpcję. UE zapowiedziała walkę z tym zjawiskiem.

Komisja Europejska jeszcze pod koniec 2015 r. przedstawiła pakiet propozycji dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym - circular economy. Zakłada on jak najdłuższe wykorzystanie produktów, ich recycling i ponowne wykorzystanie po to, aby powoli eliminować produkty, których nie można naprawić ani ponownie wykorzystać.

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie