Polska armia kupuje od WB Electronics zestawy Amunicji Krążącej "Warmate"

| Gospodarka Artykuły

W siedzibie Grupy WB Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z polskim producentem umowę dotyczącą dostawy dla Wojska Polskiego tysiąca aparatów latających "Warmate" mogących przenosić głowice bojowe. Pierwsze zestawy trafią do jednostek wojskowych jeszcze w bieżącym roku. Wszystkie elementy systemu zostały opracowane w Polsce i jego produkcja jest prowadzona również wyłącznie w Polsce - nie jest uzależniona od żadnego zewnętrznego partnera.

Polska armia kupuje od WB Electronics zestawy Amunicji Krążącej "Warmate"

Wartość podpisanego kontraktu nie została ujawniona, jednak prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski powiedział, że przekracza ona 100 mln zł.

System Amunicji Krążącej "Warmate" trafi na wyposażenie jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty WP. Zestawy miały swoją premierę podczas targów DSEi w Londynie w 2015 r. Konstrukcja oparta jest na bezzałogowych platformach powietrznych, które mogą być wyposażone w różnego rodzaju głowice bojowe: kumulacyjne - do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkowe - do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczne - do likwidowania umocnionych punktów oporu. Zasięg aparatu latającego "Warmate" wynosi 10 km, czas trwania lotu 30 min, masa startowa około 4,5 kg. Rozpiętość skrzydeł wynosi 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m.

Obecnie tylko kilka krajów na świecie prowadzi prace nad tego typu rodzajem uzbrojenia. Oprócz Polski systemy tej klasy (loitering ammunition) są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i w Izraelu.

Od czasu swojej premiery zestawy "Warmate" zostały już wdrożone do służby w kilku państwach. Jednym z użytkowników są siły specjalne jednego z krajów NATO, gdzie system potwierdził swoją skuteczność w warunkach współczesnego pola walki.

źródło: WB Electronics