Zbliża się termin wprowadzenia dyrektywy RoHS dla urządzeń medycznych

| Gospodarka Artykuły

22 lipca 2019 roku to data, kiedy w życie wejdzie trzecia część obostrzeń związanych z dyrektywą RoHS 2, czyli zakaz stosowania substancji szkodliwych obejmie również urządzenia medyczne. Z uwagi na złożoność, długi czas eksploatacji, brak zamienników dla np. osłon radiacyjnych z ołowiu i trudne warunki pracy, do tej pory urządzenia te były wyłączone z zakazu, tak samo jak części zapasowe niezbędne do utrzymania ich w sprawności. Już niedługo ma się to zmienić.

Zbliża się termin wprowadzenia dyrektywy RoHS dla urządzeń medycznych

Ponadto w ciągu mniej niż dwóch lat zablokowany zostanie rynek wtórny urządzeń niezgodnych z dyrektywą RoHS 2. Obostrzenie to może być bardziej dotkliwe niż zakaz sprzedaży dla nowego sprzętu, gdyż wysokiej klasy urządzenia medyczne są zaprojektowane tak, aby ich żywotność wynosiła 10 lub więcej lat. W tym okresie są one naprawiane za pomocą odpowiednich części zamiennych, a następnie modernizowane i odsprzedawane innemu klientowi. Bez możliwości wykorzystania rynku wtórnego inwestycja w nowy sprzęt może mieć charakter zaporowy, a dodatkowo powstanie system napraw poza oficjalnymi kanałami.

Aby rozwiązać te problemy i po przeanalizowaniu tysięcy wniosków o zwolnienie, Komisja Europejska zaleciła Parlamentowi Europejskiemu szereg zmian w dyrektywie Restriction of Hazardous Substances. Obejmują one przedłużenie zwolnienia dla niektórych kategorii urządzeń medycznych do 2021 r. Tych wyjątków nie będzie jednak dużo. Przemysł elektroniczny musi mieć świadomość, że pomimo propozycji Komisji, operacje na rynku wtórnym dla znakomitej większości produktów niezgodnych z dyrektywą RoHS staną przed przeszkodą już 22 lipca 2019 r.