Nowa fabryka 8-calowych płytek TSMC będzie produkować chipy samochodowe

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według źródeł branżowych, nowa fabryka 8-calowych płytek półprzewodnikowych, którą TSMC ma uruchomić w Tainan, przeznaczy większość swoich mocy produkcyjnych na realizację zamówień firmy STMicroelectronics i innych wyspecjalizowanych producentów, zajmujących się dostarczaniem układów samochodowych. Po 2020 roku kontrakty dla przemysłu motoryzacyjnego staną się dla TSMC jednym z głównych czynników wzrostu.

Nowa fabryka 8-calowych płytek TSMC będzie produkować chipy samochodowe

Źródła wskazują, że główną przyczyną decyzji TSMC z grudnia 2018 r., dotyczącej budowy fabryki 8-calowych krążków - 15 lat po uruchomieniu przez firmę ostatniego takiego zakładu - jest to, że potrzebny jest nowy ośrodek realizujący znaczące zamówienia, które firma uzyskała od głównych dostawcy chipów samochodowych. W tej chwili wielu wiodących producentów układów dla motoryzacji złożyło zamówienia w firmie TSMC, przy czym nawet Nvidia i Qualcomm, długoletni klienci giganta foundry, również agresywnie wkraczają w segment chipów samochodowych.

Źródła dodają, że dostawcy układów scalonych do identyfikacji odcisków palców, chipów do zarządzania energią czy układów MOSFET oraz IGBT przestawili się z 6-calowych fabryk płytek na fabryki 8-calowe w celu uzyskania wsparcia produkcyjnego, ponieważ chipy dla branży automotive i układy IoT generują znacznie niższe koszty produkcji w przypadku płytek 8-calowych, w porównaniu z 12-calowymi.

W związku z tym, wszystkie 8-calowe fabryki na Tajwanie i w Chinach działają na pełnych obrotach, co skłania dostawców foundry do realizacji planów rozbudowy zdolności wytwórczych. Oprócz TSMC, plany rozbudowy swoich 8-calowych mocy produkcyjnych ogłosiły również takie firmy, jak tajwański Vanguard International Semiconductor (VIS) oraz United Microelectronics (UMC), a także chiński Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

Jak podają źródła, SMIC postanowił rozszerzyć zakupy sprzętu produkcyjnego ASML dla swoich fabryk płytek 12-calowych w Szanghaju i Shenzhen, w zamian za to, że ASML wznowi wytwarzanie sprzętu do produkcji płytek 8-calowych, by SMIC mógł rozbudować moce produkcyjne w swoim zakładzie w Tianjin.

źródło: DigiTimes

Zobacz również