Vigo System rośnie dzięki wojsku i materiałom półprzewodnikowym

| Gospodarka Aktualności

Producent najbardziej zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni w III kwartale 2020 roku zwiększył sprzedaż o 8% - do 12,9 mln zł. O wzroście przychodów przesądziła wyższa sprzedaż detektorów przeznaczonych do zastosowań wojskowych oraz rozwój nowego obszaru działalności - produkcji materiałów półprzewodnikowych. Dziewięć miesięcy 2020 r. firma Vigo System zamknęła z rekordowymi przychodami 39,2 mln zł - o 22% wyższymi od wyników analogicznego okresu roku 2019.

Vigo System rośnie dzięki wojsku i materiałom półprzewodnikowym

Największym rynkiem zbytu detektorów w III kwartale 2020 r. był przemysł, który odpowiadał za 42% przychodów Vigo System w tym okresie. Przemysłowymi odbiorcami detektorów Vigo System są m.in. producenci analizatorów gazów, systemów monitoringu emisji oraz wykrywania wycieków gazów, jak również urządzeń wykorzystywanych w produkcji półprzewodników najnowszej generacji.

Po ponad 32% wzroście wartości sprzedaży, do 4,7 mln zł, na drugim miejscu rankingu największych odbiorców detektorów Vigo System uplasowały się firmy z branży zbrojeniowej. Segment ten odpowiadał za blisko 37% przychodów firmy w III kw. 2020 r. O dynamicznym wzroście sprzedaży przesądziła realizacja zleceń od francuskiego koncernu Safran Aerotechnics, strategicznego partnera giełdowej spółki.

Trzecią pod względem wielkości sprzedaży grupą odbiorców detektorów Vigo w minionym kwartale byli producenci rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa transportu, z grupą Caterpillar na czele. Przychody ze sprzedaży produktów wykorzystywanych m.in. w systemach do wykrywania awarii w kolejach dużych prędkości oraz do wykrywania pożarów w pociągach wyniosły 1,1 mln zł (34% wzrost rdr), odpowiadając za 9% całkowitej sprzedaży.

Przychody ze sprzedaży materiałów półprzewodnikowych, wykorzystywanych w szerokim spektrum urządzeń fotonicznych, wyniosły ponad 0,5 mln zł.