Japonia będzie produkować najnowocześniejsze technologicznie chipy

| Gospodarka Aktualności

Jak donosi gazeta Nikkei, Japonia zamierza zwiększyć lokalną produkcję chipów. W ramach tego przedsięwzięcia 20 japońskich firm, w tym producent komponentów elektronicznych Ibiden Co, będzie współpracować z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) w celu opracowania najnowocześniejszych technologii produkcji chipów w tym kraju. TSMC poniesie około połowy kosztów projektu, wynoszących blisko 37 mld jenów, czyli 337 mln dolarów. Drugą połowę inwestycji sfinansuje rząd Japonii.

Japonia będzie produkować najnowocześniejsze technologicznie chipy

Budowa obiektu testowego rozpocznie się w bieżącym roku w Tsukubie, w prefekturze Ibaraki. Kompleksowe prace badawczo-rozwojowe ruszą już w 2022 roku. W celu współpracy z TSMC rząd Japonii zamierza stworzyć koncern sektora publiczno-prywatnego. W lutym TSMC ujawniło, że w otwarcie filii zajmującej się badaniami materiałowymi w Japonii zainwestuje około 178 mln dolarów.

Japoński rząd ogłosił niedawno, że zwiększy wydatki na lokalną produkcję chipów dla swoich firm, co jego zdaniem pomoże Japonii stać się kluczowym graczem na rynku chipów półprzewodnikowych, który jest w dużej mierze zdominowany przez Tajwan.

źródło: electronicsB2B

Zobacz również