Perspektywy dla rynku komponentów elektronicznych na ostatnie miesiące 2021 roku

| Gospodarka Aktualności

Mijają kolejne miesiące, a sytuacja na rynku elektroniki cały czas daleka jest od normalizacji i coraz bardziej negatywnie wpływa na działalność operacyjną producentów elektroniki. Przestawiamy w syntetycznej formie garść zebranych informacji na temat aktualnego stanu rynku, które wybraliśmy z wielu komunikatów agencji badających rynek oraz organizacji branżowych, po to, by można było zorientować się co się dzieje.

Perspektywy dla rynku komponentów elektronicznych na ostatnie miesiące 2021 roku
  • W III kwartale 2021 roku na rynku podzespołów elektronicznych dalej zwiększały się czasy dostaw i rosły ceny. Producenci nadal nie mają wystarczających zdolności produkcyjnych, co powoduje, że dostawy są niestabilne i opóźnione. W niektórych przypadkach trudno jest nawet otrzymać potwierdzenie przyjęcia i określenie terminu realizacji nie tylko dla nowych, ale i istniejących zamówień. Terminy realizacji są znacznie dłuższe niż w roku 2020, w niektórych przypadkach przekraczają 50 tygodni (czyli rok), a prognozy analityków mówią, że problemy utrzymają się do drugiego kwartału 2022 roku.
  • Na rynku występują również niedobory surowców i problemy z przepustowością transportu, np. braki kontenerów. Wszystko to przyczynia się do wzrostu cen paliw i tworzy niestabilność dostaw. W wyniku drogich i niewiarygodnych kosztów frachtu morskiego, a także braku pracowników w transporcie drogowym, dostawcy są zmuszeni do transportu drogą lotniczą, ale wpływa to na ceny i koszty logistyki. Problemy frachtu morskiego powodują dodatkowe opóźnienia - nawet o 10-12 tygodni w niektórych przypadkach (duże i ciężkie produkty, których nie można przewieźć samolotem).
  • W Malezji, Indiach i na Tajwanie pojawiły się nowe ograniczenia związane z pandemią, co wpływa na zdolności produkcyjne niektórych zakładów. Wskutek tych blokad w Malezji w czerwcu wszystkie fabryki pracowały z 60- 70-procentową wydajnością.
  • Niedawne przerwy w dostawie prądu w Chinach również wpływają na mniejszą produkcję komponentów.
  • Rosną ceny podłoży półprzewodnikowych, co za kilka miesięcy przełoży się na kolejne podwyżki cen chipów.
  • Surowce, takie jak złoto, miedź, nikiel, aluminium, pallad oraz żywice epoksydowe podrożały w 2020 roku o ok. 6%; w 2021 ceny mogą wzrosnąć o kolejne 5-10%.
  • Ceny materiałów bazowych do produkcji PCB wzrosły ponad dwukrotnie w okresie od czerwca 2020 do czerwca 2021. Przewiduje się dalsze korekty cen w nadchodzących miesiącach. Oczywiście na plus.
  • Nastąpił duży wzrost globalnego popytu na miedź i folię miedzianą, i stąd wynikają niskie stany magazynowe oraz niedobory mocy produkcyjnych. Cena folii miedzianej podwoiła się w okresie od marca 2020 do lutego 2021.
  • Producenci laminatów aktualnie zmagają się z wysoką podwyżką cen tkaniny szklanej, żywicy epoksydowej i miedzi. W listopadzie 2020 r. wybuchły dwie fabryki żywic epoksydowych w Chinach i spłonęła fabryka bisfenolu w Korei. Nie zostały one jeszcze odbudowane, co spowodowało zmniejszenie podaży i znaczne podwyżki.