Projekty IoT napędzają rozwój w kluczowych branżach

Czwarta doroczna, globalna ankieta IoT, przeprowadzona przez firmę Farnell w 2022 roku, potwierdza silny wzrost liczby rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy oraz rosnącą liczbę wdrożeń opartych o sztuczną inteligencję, a także wskazuje na potrzebę współpracy z partnerami podczas tworzenia projektów IoT.

Posłuchaj
00:00

Zaobserwowano znaczącą zmianę stosunku respondentów względem wdrażania sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) w systemach IoT. Inżynierowie są znacznie lepiej zorientowani i skłonni do integrowania metod AI celem usprawniania produktów i zwiększania zwrotu z inwestycji we własne systemy. Badanie pokazało też rosnący trend nawiązywania współpracy partnerskiej, by przyspieszyć dostarczanie nowych rozwiązań IoT, oraz potwierdziło kontynuację trendu rozwijania technik związanych z Przemysłem 4.0. Dowiodło również, jak ważny jest wybór najlepszej platformy komunikacyjnej na wczesnym etapie procesu projektowania. Wyniki ankiety potwierdziły, że o ile liczba wdrożeń IoT wciąż silnie rośnie, nie ma żadnej najbardziej dominującej aplikacji tego typu. W poszczególnych branżach przyjmowanie IoT odbywa się na różne sposoby, choć w statystycznie podobnym tempie.

Ankieta pozwala zidentyfikować rynki, w których warto zacząć implementować technologie IoT. Badanie zostało zaprojektowane tak, by poznać stan branży w takiej postaci, w jakiej jest aktualnie postrzegana, tj. w czasach, gdy firmy i konsumenci coraz częściej przechodzą na rozwiązania oparte o IoT.

Kluczowe trendy określone na podstawie wyników tegorocznej ankiety to:

  • Systemy komunikacji i łączność zostały wskazane jako znacząca kwestia do brania pod uwagę podczas rozwijania projektów IoT. Wynika to z dostępności wielu różnych opcji, które muszą być kompatybilne ze środowiskiem użytego systemu. Wybór optymalnego rozwiązania - przewodowego, bezprzewodowego, opartego o Bluetooth, LoRaWAN czy inne technologie - stanowi wyzwanie.
  • Internet Rzeczy stosowany w systemach produkcji jest postrzegany przez 30% respondentów za podstawę zwiększania produktywności i już teraz można go uznać za wiodącą dziedzinę, w której wdraża się technologie IoT. Spośród wszystkich sektorów przemysłowych, personel produkcji wydaje się czuć najbardziej komfortowo z systemami IoT i przez to rynek produkcyjny pozostaje najciekawszym do obserwacji, w jaki sposób wdrażanie IoT postępuje.
  • Wzrost rozwiązań ze sztuczną inteligencją był w minionym roku eksponencjalny. Odsetek respondentów, deklarujących korzystanie w jakiś sposób ze sztucznej inteligencji, wzrósł z 39% w poprzednim roku do 56% w tym. Kolejne 26% twierdzi, że rozważy zastosowanie AI w przyszłości.
  • Prywatne usługi przechowywania i przetwarzania danych w chmurze tracą na popularności ze względu na zbyt dużą liczbę zalet płynących z sięgania po usługi jednego z trzech głównych dostawców infrastruktury chmurowej: AWS, Google czy Azure.

Względem roku 2021, w nowa edycja ankiety wykazała, że:

  • Innowacyjni i elastyczni dostawcy zaliczają się teraz do niezbędnych partnerów, koniecznych do utrzymania eksponencjalnego wzrostu w wielu bardzo różnorodnych aplikacjach, opracowanych i instalowanych celem wykorzystania dobrodziejstw IoT.
  • Przemysł 4.0 pozostaje głównym obszarem zastosowań, reprezentowanym przez 18% respondentów. Da się zauważyć również silny wzrost zastosowań IoT w systemach zarządzania energią – odsetek ten wzrósł z 10% w 2021 roku do 16% w roku obecnym. Wzrost cen energii na całym świecie, który nastąpił już po zakończeniu ankiety sugeruje, że zarządzanie energią może mieć jeszcze większe znaczenie w 2023 roku.
  • Firmy angażują się w rozwijanie IoT, gdyż widzą szanse na rozwój swoich działalności i na stawanie się liderami we własnych branżach. Jednakże badanie pokazało rosnący trend we współpracy z partnerami celem opracowywania rozwiązań IoT oraz coraz większe zapotrzebowanie na standaryzację i kompatybilność. Firmy coraz bardziej preferują takie podejście, zamiast tworzenia własnych, zamkniętych systemów.
  • Podejście do opracowywania i wdrażania IoT znacząco się zmieniło. Inżynierowie lepiej orientują się w technologiach i są znacznie bardziej entuzjastycznie nastawieni do korzyści przekładających się na szybsze zwroty z inwestycji po zastosowaniu IoT, szczególnie w systemach zarządzania energią.

Globalna ankieta IoT została przeprowadzona przez firmę Farnell w okresie od stycznia do marca 2022 roku. Wzięło w niej udział 2263 kwalifikujących się respondentów.

Źródło: Farnell

Powiązane treści
Farnell zwiększa ofertę produktów Toshiby
Farnell oferuje komponenty Power Integrations
Farnell podpisuje umowę dystrybucyjną z Kunbus
Farnell odnotował wzrost w segmencie e-commerce
Farnell wprowadza do oferty podzespoły CTS
Farnell wprowadza do oferty spektroskopy Broadcom
Farnell organizuje kolejną globalną ankietę IoT
Farnell uruchamia serwis internetowy Industrial Embedded Computers hub
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów