Volkswagen i Enel rozpoczynają współdziałanie w zakresie szybkiego ładowania

| Gospodarka Zasilanie

Koncern Volkswagen oraz włoski Enel utworzyli spółkę joint venture w celu budowy we Włoszech 3000 punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych (EV), inwestując po 100 mln euro, czyli 105,38 mln dolarów. Do końca 2023 roku ładowarki mają być dostępne dla kierowców samochodów wszystkich marek w 500 lokalizacjach. Będą miały moc do 350 kW.

Volkswagen i Enel rozpoczynają współdziałanie w zakresie szybkiego ładowania

Do końca 2022 roku producent samochodów i jego partnerzy zainstalują 4300 z planowanych 18 tys. punktów szybkiego ładowania w Europie, 3700 z planowanych 10 tys. w Stanach Zjednoczonych i 8 tys. z planowanych 17 tys. w Chinach. Daje to 16 tys. stacji szybkiego ładowania na całym świecie, co stanowi około jednej trzeciej celu, którym jest 45 tys. stacji do roku 2025.

Volkswagen współpracuje w Europie z BP i hiszpańską Iberdrolą , a także jest udziałowcem w dotyczącym szybkiego ładowania joint venture Ionity, które tworzy z konkurencyjnymi producentami samochodów - BMW, Mercedesem, Fordem i Hyundaiem. Zapewniając wystarczającą liczbę punktów ładowania – i wystarczającą moc – dla pojazdów elektrycznych, największy europejski producent samochodów ma nadzieję przekonać kierowców zaniepokojonych zasięgiem akumulatorów, że mogą na dobre porzucić samochody napędzane paliwami kopalnymi.

Według badania przeprowadzonego przez firmę doradczą McKinsey dla Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, Europa potrzebuje co najmniej 3,4 mln punktów ładowania do 2030 r., przy czym na koniec 2021 r. ich liczbę szacowano na 375 tys. Oprócz rozwiązań infrastrukturalnych konieczne jest zapewnienie dystrybucji odnawialnej energii elektrycznej w sieci ładującej tak, by była dostępna w dogodnych momentach, co daje łączny koszt potrzebnych inwestycji na poziomie około 240 mld euro.

- Głównym wyzwaniem jest udostępnienie energii wtedy, gdy jest potrzebna. Magazynowanie energii będzie odgrywać kluczową rolę - powiedział członek zarządu Volkswagena, Thomas Schmall. Dodał on, że do połowy 2023 roku Volkswagen wprowadzi w większości swoich samochodów ładowanie dwukierunkowe, w ramach którego będą mogły przesyłać energię z akumulatorów z powrotem do sieci.

fot. IONITY MEDIA DOWNLOADS

źródło: Reuters