Anwim utworzy sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych

| Gospodarka Zasilanie

Spółka Anwim, właściciel i operator sieci stacji paliw MOYA, zamierza mieć do końca 2030 r. ponad 4 tys. własnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Już w przyszłym roku na wybranych stacjach MOYA pojawią się szybkie ładowarki o mocy od 120 do 180 kW. Anwim pozyskał właśnie dofinansowanie w kwocie 17 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na budowę 46 punktów ładowania.

Anwim utworzy sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Realizacja pierwszego etapu budowy punktów ładowania EV w sieci MOYA rozłożona jest na trzy lata. Anwim, oprócz instalowania własnych ładowarek, zamierza rozszerzać sieć akceptacji poprzez współpracę z innymi operatorami w ramach roamingu. Dzięki temu klienci sieci MOYA już pod koniec 2023 roku będą mieli dostęp do około 1 tys. punktów ładowania w całym kraju.

- Nasza strategia zakłada rozwój sieci własnych punktów ładowania zarówno w ramach sieci stacji paliw MOYA, jak i poza nią. Chcemy, aby do 2030 roku co najmniej 80% naszych stacji własnych było wyposażonych w ładowarki aut elektrycznych, a w sumie chcemy zaoferować rynkowi minimum 4 tys. punktów ładowania - mówi Paweł Grzywaczewski, członek zarządu Anwim S.A.

Zielona transformacja należy do priorytetowych obszarów działalności Grupy Anwim. W ramach opublikowanej w maju br. nowej strategii rozwoju, w perspektywie 5-7 lat spółka przeznaczy ponad 1,5 mld zł na inwestycje, w tym do 1 mld zł na realizację zielonej strategii. Program będzie finansowany ze środków własnych oraz ze źródeł zewnętrznych. Spółka od lat instaluje panele fotowoltaiczne, a także realizuje wiele działań z zakresu ESG - dbałości o środowisko (E – Environment), społeczeństwo (S – Society) i ład korporacyjny (G –Governance) - we współpracy z wieloma organizacjami pozarządowymi.

źródło: Anwim