Stoen udostępnił portal planowanych wyłączeń i awarii

| Gospodarka Zasilanie

Stołeczny Operator Systemu Dystrybucyjnego uruchomił narzędzie, dzięki któremu odbiorcy energii mogą w prosty sposób zgłosić awarię sieci elektroenergetycznej lub sprawdzić w czasie rzeczywistym miejsca, w których aktualnie występuje brak zasilania. Portal został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie uprościć zgłoszenie przerwy w dostawie energii.

Stoen udostępnił portal planowanych wyłączeń i awarii

Nowe narzędzie dostępne jest pod adresem awaria.stoen.pl. Stoen Operator jest pierwszym OSD w Polsce oferującym platformę, która daje odbiorcom możliwość podglądu zarówno swojego zgłoszenia, jak i awarii zgłaszanych na bieżąco przez innych użytkowników. Prezentowane są także informacje o obszarach, w których aktualnie występuje wyłączenie dostaw energii z powodu prowadzonych prac technicznych. Podgląd jest dostępny w czasie rzeczywistym, w formie ikonek na mapie miasta.

- Dla wygody naszych odbiorców zoptymalizowaliśmy i przyspieszyliśmy proces zgłoszeń przerw w dostawie energii elektrycznej. W przypadku braku zasilania użytkownicy naszej sieci będą mogli wejść na portal i sprawdzić, czy w okolicy nie ma zgłoszonej awarii bądź planowanego wyłączenia. Są one prezentowane na mapie w formie graficznej. Odbiorcy mogą zgłosić awarię za pomocą formularza, bez wychodzenia z domu, bez konieczności korzystania z infolinii i oczekiwania na połączenie. Platforma jest dostępna również z poziomu urządzeń mobilnych – mówi Kamila Czech, koordynator projektów w Stoen Operator.

Użytkownik, dzięki odpowiednim pytaniom pomocniczym, jest prowadzony przez proces rejestracji zdarzenia i instruowany o dalszych krokach, np. o sprawdzeniu, czy sąsiedzi mają prąd, lub czy zabezpieczenia w obiekcie są włączone. Zgłoszona awaria jest od razu widoczna na mapie w formie charakterystycznej ikonki. Plan miasta pozwala sprawdzić czy awarie lub planowane wyłączenia występują także w innych obszarach, jak również dowiedzieć się czy konkretny adres jest nimi objęty. Serwis przedstawia podgląd zmieniającego się w czasie rzeczywistym obszaru objętego przerwą w zasilaniu – w trakcie przywracania zasilania obszar na mapie zmniejsza się. Zgłoszenia za pomocą nowego narzędzia są przyjmowane przez całą dobę.

źródło: Stoen Operator