innogy Stoen Operator uruchomił jedną z największych stacji elektroenergetycznych

| Gospodarka Zasilanie

Spółka innogy Stoen Operator oddała do użytku dystrybucyjną stację elektroenergetyczną Towarowa. To jeden z największych i najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w Polsce i jednocześnie największa pojedyncza inwestycja warszawskiego operatora, której całkowity koszt wyniósł 75 mln zł.

innogy Stoen Operator uruchomił jedną z największych stacji elektroenergetycznych

Nowa stacja zlokalizowana jest na warszawskiej Woli, u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej, i zastępuje stojącą obok stację z 1978 roku. Firma przedstawiła obiekt 12 października br. W prezentacji obiektu uczestniczyli przedstawiciele URE oraz Johan Mörnstam - wiceprezes nowej europejskiej organizacji EU DSO Entity, zrzeszającej europejskich operatorów elektroenergetycznych systemów dystrybucyjnych i jednocześnie wiceprezydent E.ON ds. sieci w Europie (poza Niemcami).

Wymagania energetyczne miast stale rosną. Sieci elektroenergetyczne muszą być bardziej elastyczne, aby zapewnić możliwość obsługi różnych konfiguracji źródeł wytwórczych i odciążanie wybranych elementów systemu w trudniejszych okresach. Stacja Towarowa daje duże możliwości przełączeń, ponieważ składa się z dwóch transformatorów 220/110 kV, trzech transformatorów 110/15 kV i aż 88 pól średniego napięcia – stwierdził Robert Stelmaszczyk, prezes innogy Stoen Operator.

Budowa nowej stacji Towarowa rozpoczęła się w 2015 roku. Była ona skomplikowana ze względu na niewielką odległość od urządzeń pracujących pod napięciem i konieczność wieloetapowej realizacji. Rozdzielnie i transformatory zamknięto w budynkach, co odpowiada nowym standardom przyjętym w innogy Stoen Operator i odróżnia je od starych obiektów tego typu. Stacja jest połączona z siecią dystrybucyjną i przesyłową wyłącznie podziemnymi liniami kablowymi 110 kV i 220 kV, a same budynki zajmują znacznie mniejszą powierzchnię. Stacja jest całkowicie bezobsługowa i wyposażona w inteligentną automatykę.

źródło: innogy