Kompatybilność elektromagnetyczna

Zagadnienia kompatybilności elektromagnetycznej zawsze były w zasilaczach ważne, bo ich zasada działania jest taka, że wiąże się z emisją zaburzeń. Temat wydawał się długi czas mało istotny, ale powoli do tego, aby zasilacze były zgodne z normami, zaczyna się obecnie przywiązywać coraz większe znacznie.

Więcej kupujących interesuje się deklaracjami producentów w zakresie zgodności z wymaganiami dyrektyw i chce je otrzymać. Wynika to ze słusznego wiązania wysokiej jakości produktu z tym, że spełnia on normy oraz z tego, że deklaracje dotyczące zasilaczy i innych komponentów składowych są częścią dokumentacji całego produktu, którego zasilacz jest częścią.

Branże o największym potencjale zakupowym w Polsce w odniesieniu do nowoczesnych jednostek zasilających
 
Przemysł i automatyka przemysłowa na pierwszej pozycji w zestawieniu branż o największym potencjale zakupowym na zaawansowane jednostki zasilające nie jest z pewnością żadnym zaskoczeniem, ale warto dostrzec, że w omawianym obszarze rynku zasilania to kryterium jest ponaddwukrotnie większe od kolejnego. Można też w uproszczeniu stwierdzić, że poza obszarem przemysłowym cała reszta ma podobne znaczenie i jednocześnie drugorzędne. Wydajne, niewielkie i funkcjonalne zasilacze są chętnie wybierane do zastosowań przemysłowych, gdyż zapewniają niezawodność i jakość. Jednocześnie są to jednostki wszechstronnie zabezpieczone, odporne na przeciążenia, stany nieustalone i inne anomalie, a więc takie, które są w stanie pracować przez wiele lat bez awarii. Jak wiadomo, awaria zasilacza prowadzi do przestoju, a więc w prostej linii do strat, stąd w tym obszarze jakość zasilania zawsze była priorytetem.

Z uzyskaniem deklaracji CE lub danych na temat badań w zakresie EMC bywa kłopot i można powiedzieć, że jest to też znak pozwalający odróżnić te lepsze jednostki od innych. Na rynku jest wiele tanich zasilaczy, których producent jest wielką niewiadomą. Zasilacze te są importowane z Chin i etykietowane przez firmy handlowe, które w ten sposób tworzą z nich marki własne dla siebie lub na zlecenie klientów.

Ogólnie nie ma w tym procesie nic nagannego, ale formalnie w tych procesach najczęściej ginie dokumentacja oraz informacja o producentach faktycznie wytwarzających te wyroby. Jeden zasilacz może być na rynku dostępny jako kilka pozornie różnych produktów. W takich warunkach poznać faktycznego producenta zasilacza dalekowschodniego nie jest łatwo. Gdy dany zasilacz ma znak UL, można ewentualnie próbować przejrzeć bazę danych tej firmy certyfikującej, dostępną online, jeśli nie, pozostaje drobiazgowe śledztwo.

Parametry dynamiczne

Parametry dynamiczne zasilaczy dotyczą głównie tego, jak dana jednostka reaguje na nagłą zmianę stopnia obciążenia. Gdy skokowo prąd wzrośnie od zera do maksimum, w napięciu wyjściowym pojawia się zapad, nierzadko też wywołuje to oscylacje. Im lepszy zasilacz, tym zmiany napięcia wywołane takim załączaniem obciążenia są mniejsze, ale w praktyce zawsze są jakieś przerzuty.

Zapewnienie tego, aby zasilacz bardzo szybko reagował na wzrost obciążenia, nie jest łatwe i wymaga wielu zabiegów układowych w obszarze pętli sprzężenia zwrotnego. Jej działanie musi być szybkie, ale jednocześnie bezpieczne, aby z kolei całość się nie wzbudzała.

Kompensacja pętli to zagadnienie skomplikowane, stąd wiele typowych konstrukcji ma ścięte pasmo do kilkaset herców po to, aby zasilacz absolutnie się nie wzbudzał w żadnych warunkach obciążenia. A nad tym, że takie działanie prowadzi do milisekundowych czasów reakcji zasilacza na zmiany warunków, nikt się specjalnie nie zastanawia.

Korekcja współczynnika mocy

Korektor współczynnika mocy jest już dzisiaj częścią większości zasilaczy do oświetlenia LED (powyżej 20 W), zasilaczy teleinformatycznych oraz wybranych jednostek napięciowych średniej mocy. W pierwszych dwóch przypadkach decydują wymagania prawne, w ostatnim potrzeba zapewnienia niskiego poziomu zaburzeń wprowadzanych do sieci energetycznej.

Najważniejsze czynniki o charakterze negatywnym dla rynku
 
Najwięcej problemów z rozwojem rynku zasilaczy powodują kiepskie jednostki producentów azjatyckich, obojętnie, czy chodzi o wersje specjalistyczne, czy też takie o bardziej ogólnym przeznaczeniu. Drugi czynnik pod względem ważności to brak wiedzy u klientów na temat znaczenia posiadania pewnego zasilania, orientacji w parametrach lub też umiejętności dostrzeżenia korzyści dla aplikacji. Silna konkurencja na rynku, która znalazła się na trzecim miejscu, dotyczy, jak widać, wszystkich sektorów rynku zasilania, także tych najbardziej wartościowych. Zaskakująco wyższe ceny nowoczesnych zasilaczy nie zostały zakwalifi kowane jako czynniki negatywne dla rozwoju rynku.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również