Komponenty dedykowane

Na rynku dystrybucji jest coraz więcej komponentów specjalizowanych, a więc zaprojektowanych specjalnie pod kątem pracy w instalacjach energii odnawialnej. Głównie chodzi tutaj o wersje dla instalacji fotowoltaicznych (PV), do których potrzebne są przewody o dużym przekroju i odpornej na wpływ środowiska izolacji, po to, aby zapewnić małe straty mocy, małe upływy (a więc bezpieczeństwo) podczas wielu lat pracy. Kolejny element, gdzie widoczna jest specjalizacja aplikacyjna, to złącza o minimalnych stratach, łatwe w montażu itd. Są to złącza kabel-kabel o dużej odporności na czynniki środowiskowe. Złącza solarne mają specjalną konstrukcję mechaniczną, bo instalatorzy wykonują swoją pracę często w niewygodnych warunkach (np. na dachu). Stąd ważna jest jak najmniejsza liczba operacji wymaganych do wykonania połączenia. Oczekiwana jest także możliwość łączenia za pomocą tego samego elementu przewodów o dość szerokim zakresie przekrojów (np. 2,5–6 mm²).

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku komponentów do energii odnawialnej
 
Dwa najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi rynku energii odnawialnej, w tym komponentów służących do budowy instalacji, to rosnące ceny energii elektrycznej ze źródeł tradycyjnych oraz wsparcie finansowe dla inwestorów. Dość wysoko ulokowała się w zestawieniu świadomość ekologiczna klientów oraz to, że duża funkcjonalność urządzeń zapewnia łatwość instalacji i użytkowania takich instalacji. Coraz wyższe rachunki za prąd przesuwają granicę opłacalności instalacji i ustalają na nowo wiele wskaźników używanych do szacowania zwrotu z inwestycji. Jest to czynnik tak samo ważny, jak niska cena takich produktów.

W tej grupie zawierają się ponadto przekaźniki i styczniki umożliwiające przełączanie obwodów stałoprądowych o dużej mocy. W dalszej kolejności są to komponenty sieciowe, elementy systemów pomiarowych (mierniki mocy, układy akwizycji danych, rejestratory napięć i prądów) i podobne. Łącznie całość tworzy bardzo szeroki asortyment produktów, w których pojawia się też wiele nowości.

Instalacje energii odnawialnej integrują w sobie wiele urządzeń technicznych, a jeśli skala inwestycji jest duża, jak w farmach, to także o zaawansowanej funkcjonalności. To dlatego, że duże obiekty są zarządzane i obsługiwane zdalnie za pomocą modułów i układów pomiarowych połączonych w sieć. Konieczne są do tego elementy systemów pomiarowych i urządzenia wykonawcze, urządzenia infrastruktury sieciowej w różnych standardach, konwertery protokołów, kontrolery. Takich urządzeń jest bardzo dużo, a wiele ponadto ma uniwersalny charakter i pasuje do wielu aplikacji.

Najważniejsze cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu komponentów do OZE
 
Cena jest najważniejszym kryterium selekcji produktu w obszarze energii odnawialnej i nie jest to zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że wiele projektów w tym obszarze zmaga się z problemem opłacalności, rynek wymaga dotacji, taryf gwarantowanych na energię, gwarancji bankowych, a tempo rozwoju determinują w dużej mierze regulacje prawne. Poza ceną cała reszta też może być uznana za standard – parametry, jakość, termin dostawy są zawsze na takich wykresach na szczycie. Jedyną różnicą w przypadku rozwiązań odnawialnych jest duże znaczenie certyfikatów i aprobat technicznych w selekcji produktu.

Częścią instalacji PV są też komponenty zabezpieczające, głównie chodzi o ograniczniki przepięć. Następny ważny element to falownik, który zawsze był elementem specjalizowanym, ale lista zawiera też elementy drobne, niemniej cały czas wykorzystywane, jak chociażby przetwornice DC-DC małej mocy o odpornej na przebicie izolacji wykorzystywane do zasilania wydzielonych obwodów, np. tych związanych z komunikacją lub monitoringiem stanu.

Alicja Miłosz

 Semicon

  • Jaka sytuacja jest na rynku komponentów do systemów zasilania energią odnawialną?

W drugiej połowie 2019 r. sytuacja w branży OZE zmieniła się diametralnie dzięki temu, że pojawiło się wsparcie w postaci dotacji oraz ulg podatkowych. Szybko nastąpił tak duży wzrost zapotrzebowania na wszystkie elementy systemów PV, że zaczęło ich na rynku brakować. Przykładowo, w listopadzie 2019 nasza sprzedaż złączy wzrosła 5-krotnie, przez co duży popyt spowodował opóźnienia w dostawach na początku tego roku. Wzrost zapotrzebowania na złącza PV pojawił się w całej Europie, a skalę problemów dodatkowo spiętrzyła niezwykle ciepła zima, umożliwiająca kontynuowanie prac na większości budów. Producenci powoli zwiększają produkcję, inwestują w dodatkowe maszyny, ale na stabilizację trzeba będzie jeszcze poczekać. Obecnie obawiamy się trochę, czy pandemia nie zmniejszy zapotrzebowania rynku na nasze produkty. Na razie nie obserwujemy takiej tendencji.

  • Czy cena jest głównym wyznacznikiem decyzji klientów?

W ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość klientów, dla których cena, choć nadal ważna, nie jest głównym czynnikiem decydującym o zakupie. Ważna stała się też jakość, bo ona gwarantuje niezawodność, bezpieczeństwo, brak przerw w pracy elektrowni PV, brak napraw serwisowych, a w efekcie maksymalny zysk inwestorów. Dla klientów ważne są certyfikaty, deklaracje CE oraz gwarancje na produkty.

Moc budowanych elektrowni zwiększa się, co spowodowało, że na rynku pojawiły się nowe złącza oraz przewody o napięciu pracy 1500 VDC (np. seria MC4 EVO2). Wzrosła też liczba zapytań o przewody z bezpiecznikami 20 A, w porównaniu do dotychczas kupowanych 15-amperowych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również