Im mniejsza moc, tym bardziej niszowy charakter

Energia odnawialna to także zasilanie małych urządzeń i instalacji w warunkach braku sieci energetycznej. Takie potrzeby są domeną urządzeń specjalistycznych i nietypowych rozwiązań, od podświetlania oznakowania, reklam drogowych, przez dostarczanie zasilania do pomiarowych stacji telemetrycznych. Wystarczy się rozejrzeć po okolicy, aby dostrzec, że takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne: stacje wypożyczania rowerów są zasilane z niewielkich paneli słonecznych. Podobnie jest ze znakami ostrzegającymi o nadmiernej prędkości, wskazującymi kierunek ruchu lub tworzącymi światła obrysowe.

Ocena warunków biznesowych panujących na rynku komponentów dla energii odnawialnej w 2019 r.
 
Zdaniem połowy ankietowanych specjalistów ubiegły rok dla rynku energii odnawialnej okazał się zadowalający, ale jednocześnie 45% osób określiło go jako dobry lub wręcz bardzo dobry. Mimo w większości umiarkowanych opinii, średnia ocena ma wymiar bardzo pozytywny, bo rynek energii odnawialnej nie tworzy przestrzeni do łatwego biznesu, a co więcej, dopiero od niedawna zaczął się on rozwijać w szybkim tempie. Nie wszyscy jeszcze są w stanie odnieść korzyści z tego wzrostu, zwłaszcza mniejsze firmy i dostawcy komponentów.

Takie aplikacje z reguły wykorzystują małe panele PV – systemy bazujące na niewielkich generatorach wiatrowych są statystycznie rzadkością. Zapewne powodem jest to, że energia słoneczna charakteryzuje się lepszą dostępnością, a same komponenty instalacji są trwalsze w porównaniu z rozwiązaniem mechanicznym. PV liczy się w takich zastosowaniach, bo jest najbardziej elastycznym systemem zasilania energią odnawialną, pozwala na skalowalność i integrację z budynkiem.

Rozwój takich aplikacji specjalistycznych wynika też z tego, że elektronika do działania potrzebuje coraz mniej mocy zasilającej, a wydajność ledowych źródeł światła cały czas się poprawia. Faktem jest jednak to, że im mniejsza moc instalacji, tym bardziej niszowy ma ona charakter.

Z tej przyczyny zasilanie energią wolnodostępną (energy harvesting), która też zalicza się do "odnawialnej", stanowi ciekawostkę i pole do popisu dla świata nauki, a nie dla biznesu. Wydaje się, że jedyną komercyjną i masową aplikacją tworzy tutaj osprzęt instalacyjny EnOcean, gdzie budynkowe wyłączniki oświetlenia mają wbudowaną poruszaną klawiszem prądnicę z magnesem i cewką do zasilania nadajnika bezprzewodowego. Podobnie jest z ogniwami paliwowymi – dekadę temu były one zapowiadane jako technologia, która lada moment zrewolucjonizuje urządzenia mobilne, a w praktyce są domeną sprzętu wojskowego, gdzie jak wiadomo koszty są najmniejszym problemem.

Znaczenie komponentów do energii odnawialnej w biznesie
 
Dla większości (70%) firm komponenty wykorzystywane przy budowie instalacji OZE stanowią ułamek oferty produktowej i są dodatkiem, który ją uzupełnia. Z kolei dla 30% przedsiębiorstw jest to coś więcej, co może wskazywać na ich zauważalną specjalizację. Niemniej niekoniecznie to ukierunkowanie musi dotyczyć omawianego sektora rynku, tylko może wiązać się z powiązanym tematycznie obszarem techniki, takim jak złącza, kable lub chemiczne źródła energii. W realiach Polski komponenty tego typu są niszą, bo duże instalacje PV lub wiatrowe często są poza zasięgiem dystrybutorów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również