Tanie złącza z Azji kształtują relacje na rynku w kraju

W przypadku złączy tematem dyżurnym od wielu lat jest negatywny wpływ na rynek tanich złączy produkowanych w Azji. Dotyczy to podróbek złączy markowych, a więc produktów naśladujących konstrukcje oryginalne, ale wykonane z gorszych materiałów, z gorszą dokładnością oraz z iluzoryczną kontrolą jakości. Druga grupa takich elementów to tzw. zamienniki. Złącza te nie udają wiernie oryginałów, ale bazują na takich samych mechanizmach i konstrukcji styków, mają identyczne wymiary, deklarowane parametry. Wtyki zamienników pasują do gniazd oryginalnych itd.

Najważniejsze trendy techniczne rynku złączy
 
Za główne trendy techniczne zmieniające rynek złączy dla elektroniki ankietowani uznali technologie związane z szybkim montażem przewodu, miniaturyzację oraz dostępność wersji do montażu automatycznego na płytkach drukowanych. Szybki montaż przewodu to przede wszystkim zacisk sprężynowy, technika IDC przeznaczona do kabli wstążkowych, a także wszystkie wersje typu płytka-płytka, gdzie elementem pośrednim jest elastyczny obwód drukowany typu flex. Montaż automatyczny oznacza takie elementy, które mogą być układane lub montowane wyłączne za pomocą automatów, głównie są to wersje SMD oraz elementy typu THR.

Zamienniki mogą być dobre lub kiepskie, a największym problemem jest to, że nigdy nie wiadomo na co się trafi. Jakość takich produktów jest w jakiejś mierze pochodną ich ceny, a ta musi być niska, aby klienci je wybierali. Ale większym problemem może być to, że jakość produktów z tego obszaru to wielka niewiadoma. Nie ma gwarancji, że w obrębie tego samego zamówienia dostanie się wszystkie takie same elementy, a więc, że będą od pochodziły z jednej partii.

Producenci chińscy bardzo swobodnie podchodzą do zmian technologicznych i potrafią zmienić technologię, materiały lub zmodyfikować konstrukcję, która może mieć wpływ na jakość produktów, bez jakiejkolwiek komunikacji z klientami oraz bez modyfikacji dokumentacji technicznej.

Zamienniki, podróbki sprzedaje w kraju wiele firm, a udział zamienników jest oceniany jako duży. Spory udział w tym procesie mają też internetowe platformy takie jak Aliexpress.

Specjalizacja dostawców w zakresie złączy
 
Złącza to grupa wartościowych i ważnych z punktu widzenia prowadzonej działalności komponentów elektronicznych, co widać po proporcjach pól na powyższym wykresie. Wskazują one, że stopień specjalizacji firm w tej tematyce jest dość duży. Połowa postrzega je jako produkt istotny, a jedna szósta jako bardzo istotny. Pochodną dużego znaczenia złączy w technice jest duża liczba dostawców, bardzo szeroki asortyment i silna konkurencja na rynku.

Więksi klienci również kupują bezpośrednio złącza z Azji od producentów dużo bardziej elastycznych niż znane globalne marki. Rynek dystrybucji w tamtym rejonie jest duży, bardzo rozwinięty i mocno konkurencyjny. Dla nas oznacza to, że złącza z Azji, te dobre i kiepskie, w dużym stopniu kształtują relacje w branży.

Napływ niskiej jakości azjatyckiej produkcji od lat spędza dystrybutorom renomowanych produktów sen z powiek. Szczęśliwie w ostatnich latach świadomość klientów zauważalnie się poprawiła. Być może jest to kwestia zasobności w gotówkę albo skutek współpracy z partnerami zagranicznymi, niemniej widoczne jest zainteresowanie wysoką jakością produktów, a produkty markowe są lepiej postrzeganie. Z pewnością jest to też wynik tego, że pierwotny duży dystans między dużymi cenami czołowych marek a tanimi wyrobami chińskimi zmniejszył się już znacząco i nie tworzy przepaści.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również