Dostawcy płytek drukowanych

Mimo silnej konkurencji krajobraz firm na rynku obwodów drukowanych nie zmienia się często. Większość firm wymienianych w tabelach jest obecna w branży od dawna lub nawet od bardzo dawna, a wielu producentów krajowych może się pochwalić przeszło 20-letnią obecnością na rynku. Jeśli dochodzi do zamknięcia jakieś firmy produkcyjnej w Polsce, to z reguły dotyczy to małego zakładu, którego właściciel przeszedł na emeryturę. Największe firmy krajowe dysponują dużym potencjałem produkcyjnym, wykonują samodzielnie płytki wielowarstwowe i je ajmujących się wyłącznie obwodami współpracuje blisko z firmami kontraktowymi, świadcząc usługi EMS w kooperacji. Jeśli chodzi o importerów płytek, to są nimi dystrybutorzy podzespołów, kilku to dystrybutorzy zajmujący się dodatkowo montażem oraz firmy zajmujące się tylko usługami EMS, np. Soft Com, Technosystem. Osobną kategorią firmy importowej są NCAB oraz Nanotech, które są pośrednikami pomiędzy wieloma fabrykami PCB na Dalekim Wschodzie a klientami w Europie.

Oczekiwania klientów w zakresie technologii PCB
 
Długą listę oczekiwań w zakresie możliwości technologicznych otwiera zdolność dostawcy PCB do szybkiego prototypowania obwodów drukowanych. To zapewne jest pokłosie tego, że transport z Chin zajmuje minimum kilka dni roboczych, a projektantom zawsze brakuje czasu i przerwa między wysłaniem plików z dokumentacją a uruchamianiem wersji modelowej zawsze niemiłosiernie się dłuży. 100-procentowe testowanie połączeń jest też ważne w aspekcie prototypowania, bo pozwala skoncentrować się na błędach układowych, a nie domysłach, czy brak działania to jednak nie jest zła płytka. Wysoka pozycja na wykresie obwodów wielowarstwowych to wynik postępującej miniaturyzacji i złożoności układów elektronicznych. Coraz częściej okazuje się, że pozornie prostych aplikacji nie daje się upchnąć na 2 warstwach laminatu nawet, jeśli jest się mistrzem layoutu.

Alexander Grigoriew


 Nanotech Elektronik

  • Jak pandemia zmieniła rynek PCB?

W 2019 roku Chiny stały się nie tylko początkiem światowej epidemii koronawirusa, ale także spowolnienia przemysłu elektronicznego. Na skutek tych problemów wiele małych firm boryka się ze stratami, a niektóre nawet wypadły z rynku. Wielcy liderzy branży utrzymali się dzięki posiadanej poduszce finansowej oraz dużych udziałach w rynku zbytu. Wszyscy producenci byli zmuszeni brać pod uwagę ryzyko lockdownu w planowaniu biznesu. Jedynym wyjściem poprawy sytuacji było poszukiwanie nowych rozwiązań biznesowych. Każda firma starała się zoptymalizować jak najwięcej wewnętrznych oraz zewnętrznych procesów. Jednak jeżeli głównym celem dawniej było przyspieszenie produkcji oraz zmniejszenie kosztów, to od jakiegoś czasu jest to utrzymanie istniejącej stabilności dostaw. Dlatego posiadanie dużej liczby dostawców nie jest dzisiaj kluczowe, bardzo istotne jest posiadanie kilku dostawców, za to bardzo wysokiej jakości. Nie każdy jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań wobec dużej liczby partnerów, aby mieć dobre i stabilne warunki współpracy. Ponadto całkowity koszt produktu będzie wyższy ze względu na dodatkowe koszty logistyczne. Alternatywą może być współpraca z firmą EMS.

Poprzednia sytuacja z koronawirusem pozwoliła inaczej spojrzeć na logistykę produkcji. Uwzględniliśmy nowe zagrożenia i podjęliśmy szereg decyzji, aby je zminimalizować. Znaleźliśmy dodatkowe kanały zaopatrzenia, opracowaliśmy nowe szlaki transportowe i wypracowaliśmy zasady działania w przypadku siły wyższej. Oferujemy kompleksowe rozwiązanie z maksymalnym wsparciem w stosunku do klienta. Ważna jest również jakość przygotowania przedprodukcyjnego. Nasz dział techniczny ma duże doświadczenie w projektowaniu obwodów drukowanych, co pozwala znaleźć i poprawić istniejące wady oraz błędy. Oprócz tego dajemy zalecenia dotyczące optymalizacji projektów w celu obniżenia kosztów ich produkcji. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą na temat przygotowania przedprodukcyjnego. Za miesiąc wydamy nową broszurę techniczną poświęconą podzespołom elektronicznym i ich montażowi, nasi klienci otrzymają bezpłatny egzemplarz pocztą.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również