Zestawy ewaluacyjne, platformy i płytki do urządzeń mobilnych

Projektowanie elektroniki staje się coraz trudniejsze i kosztowne. Projektant musi znaleźć kompromis dla wielu przeciwstawnych zagadnień technicznych, zapewnić spełnienie norm i utrzymać koszty w dostępnym budżecie. To wszystko trzeba zapewnić w jak najkrótszym czasie, stąd swoboda konstrukcyjna jest dzisiaj znacznie mniejsza niż kiedyś. Czas życia układów, rozwiązań, technologii i standardów nieustannie się skraca, przez co w pracach projektowych stale trzeba sięgać po nowości. Nie ma zatem dzisiaj czasu na dogłębną analizę potencjału wszystkich technologii obecnych na rynku, bo tempo rozwoju całej elektroniki rośnie, tak samo jak komplikacja, a dodatkowo jest wiele rozwiązań równoważnych od strony technicznej i technologii podobnych do siebie. Stąd odpowiedź na pytanie, co wybrać, staje się coraz trudniejsza. Dlatego im większe są oczekiwania w zakresie projektu i jego skomplikowanie, im mniej jest czasu na wprowadzenie produktu na rynek, tym znaczenie tego, jakie mamy narzędzia, platformy ewaluacyjne i oprogramowanie, jest większe.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Oprogramowanie projektowe

Im bardziej złożona elektronika, tym większe wymagania i potrzeba posiadania zaawansowanego oprogramowania projektowego EDA/CAD. Z każdym kolejnym rokiem i nową wersją funkcjonalność się zwiększa i obejmuje coraz więcej zagadnień i etapów. Tendencje są takie, aby projektowanie nie kończyło się w momencie przygotowania schematu i zaprojektowania płytki, ale objęło też wirtualne przygotowanie prototypu i poddanie go symulacji. Podstawą do tych zmian jest rozbudowa części wizualizacyjnej i symulacyjnej pakietów Plan raportów "Elektronika" Miesiąc Temat raportu Kwiecień 2022 Urządzenia do produkcji elektroniki Maj 2022 Zabezpieczenia i ochrona ESD/EMI Czerwiec 2022 Projektowanie elektroniki Różnice pomiędzy poszukiwanymi funkcjami w oprogramowaniu projektowym nie są wielkie i w zasadzie można powiedzieć, że wszystko jest istotne, a więc łatwość korzystania, duże możliwości projektowe, dostępność narzędzia jako zintegrowane środowisko "wszystko w jednym pakiecie", popularne i uniwersalne. Ważne i poszukiwane funkcjonalności w oprogramowaniu projektowym oprogramowania EDA oraz szybki rozwój osobnych, specjalizowanych pakietów i modułów oprogramowania przeznaczonych do symulacji: elektromagnetycznych, termicznych, integralności sygnałowej i innych. Środowisko projektowe zapewnia obecnie wizualizację płytki w trzech wymiarach, projektowanie mechaniczne obudowy i rozwiązań połączeniowych z możliwością złożenia całości ze sobą (płytki, obudowy, wiązki).

Sonda w zakresie popularnych modeli licencjonowania oprogramowania projektowego #11
 
W naszych ankietach zawsze pytamy o to, jak specjaliści oceniają skalę piractwa w zakresie oprogramowania inżynierskiego w naszym kraju. Małe piractwo jest wskaźnikiem charakterystycznym dla dojrzałych rynków, o stabilnych i uporządkowanych relacjach biznesowych. Stąd taką pośrednią metodą próbujemy ocenić, jak zmienia się nasz rynek pod tym względem oraz jak przyjmują się nowe pomysły związane np. z licencjami czasowymi. 40% firm wybiera licencje najtańsze lub narzędzia darmowe, a 35% firm komercyjne licencje wieczyste. Długie abonamenty czasowe rozważa co czwarta firma – to dość duży procent w porównaniu z poprzednimi latami (17% w 2019), a co piąta kupuje licencje wieczyste na zaawansowane oprogramowanie.

Liczba narzędzi symulacyjnych szybko rośnie i patrząc na to, co dzieje się na rynku, należy oczekiwać, że tempo to jeszcze bardziej wzrośnie w kolejnej dekadzie. Wiele firm znanych z rynku EDA/CAM kupuje mniejszych graczy po to, aby włączać do swoich pakietów ich oprogramowanie jako moduły funkcjonalne, które dokupuje się za pomocą licencji lub abonamentu. Rozwój symulatorów i zaawansowanych pakietów przyspieszył wraz z popularyzacją przetwarzania danych w chmurze (cloud computing), gdyż umożliwi to uzyskanie dużej mocy obliczeniowej niezbędnej do szybkich obliczeń złożonych matematycznie zagadnień.

Rozwój oprogramowania symulacyjnego przyspieszył w ostatnich latach, bo okazało się, że symulacje pozwalają przygotować projekt szybciej i taniej niż tradycyjnie było to realizowane przez szereg kolejnych iteracji z doskonaleniem prototypów. Najbardziej znaczący postęp dotyczy zapewne kompatybilności elektromagnetycznej i symulacji cieplnych (rozkładu temperatury, chłodzenia na poziomie systemu). W tych dziedzinach symulacja przynosi bardzo spektakularne efekty. Rozwijają się też zagadnienia łączenia symulacji z rzeczywistymi pomiarami i modelowanie fragmentu sprzętowego jeszcze niedostępnego (m.in. HIL).

Najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie oprogramowania projektowego #12
 
Zdecydowanie ponad wszystkie inne kryteria na czoło wybijają się duże możliwości projektowe, cała reszta, taka jak cena, dostępność aktualizacji, wsparcie techniczne jest na dalszych pozycjach. Czyli w oprogramowaniu inżynierowie oczekują możliwości oraz potencjału i są w stanie ponieść związane z tym koszty. Można też powiedzieć, że na rynku liczy się najlepszy stosunek możliwości projektowych do ceny, z tym że dawniej kupujący najpierw patrzyli na cenę, a potem analizowali możliwości, a teraz jest odwrotnie.
Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
DigiKey sponsoruje KiCad
Targi zagraniczne
30. Międzynarodowa Specjalistyczna Wystawa Produkcji, Innowacji i Rozwiązań Inżynieryjnych BALTTECHNIKA
Gospodarka
Plessey wdraża system MES od Critical Manufacturing w celu wsparcia eksperymentalnych procesów produkcji microLED
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów