Oprogramowanie projektowe

Im bardziej złożona elektronika, tym większe wymagania i potrzeba posiadania zaawansowanego oprogramowania projektowego EDA/CAD. Z każdym kolejnym rokiem i nową wersją funkcjonalność się zwiększa i obejmuje coraz więcej zagadnień i etapów. Tendencje są takie, aby projektowanie nie kończyło się w momencie przygotowania schematu i zaprojektowania płytki, ale objęło też wirtualne przygotowanie prototypu i poddanie go symulacji. Podstawą do tych zmian jest rozbudowa części wizualizacyjnej i symulacyjnej pakietów Plan raportów "Elektronika" Miesiąc Temat raportu Kwiecień 2022 Urządzenia do produkcji elektroniki Maj 2022 Zabezpieczenia i ochrona ESD/EMI Czerwiec 2022 Projektowanie elektroniki Różnice pomiędzy poszukiwanymi funkcjami w oprogramowaniu projektowym nie są wielkie i w zasadzie można powiedzieć, że wszystko jest istotne, a więc łatwość korzystania, duże możliwości projektowe, dostępność narzędzia jako zintegrowane środowisko "wszystko w jednym pakiecie", popularne i uniwersalne. Ważne i poszukiwane funkcjonalności w oprogramowaniu projektowym oprogramowania EDA oraz szybki rozwój osobnych, specjalizowanych pakietów i modułów oprogramowania przeznaczonych do symulacji: elektromagnetycznych, termicznych, integralności sygnałowej i innych. Środowisko projektowe zapewnia obecnie wizualizację płytki w trzech wymiarach, projektowanie mechaniczne obudowy i rozwiązań połączeniowych z możliwością złożenia całości ze sobą (płytki, obudowy, wiązki).

Sonda w zakresie popularnych modeli licencjonowania oprogramowania projektowego #11
 
W naszych ankietach zawsze pytamy o to, jak specjaliści oceniają skalę piractwa w zakresie oprogramowania inżynierskiego w naszym kraju. Małe piractwo jest wskaźnikiem charakterystycznym dla dojrzałych rynków, o stabilnych i uporządkowanych relacjach biznesowych. Stąd taką pośrednią metodą próbujemy ocenić, jak zmienia się nasz rynek pod tym względem oraz jak przyjmują się nowe pomysły związane np. z licencjami czasowymi. 40% firm wybiera licencje najtańsze lub narzędzia darmowe, a 35% firm komercyjne licencje wieczyste. Długie abonamenty czasowe rozważa co czwarta firma – to dość duży procent w porównaniu z poprzednimi latami (17% w 2019), a co piąta kupuje licencje wieczyste na zaawansowane oprogramowanie.

Liczba narzędzi symulacyjnych szybko rośnie i patrząc na to, co dzieje się na rynku, należy oczekiwać, że tempo to jeszcze bardziej wzrośnie w kolejnej dekadzie. Wiele firm znanych z rynku EDA/CAM kupuje mniejszych graczy po to, aby włączać do swoich pakietów ich oprogramowanie jako moduły funkcjonalne, które dokupuje się za pomocą licencji lub abonamentu. Rozwój symulatorów i zaawansowanych pakietów przyspieszył wraz z popularyzacją przetwarzania danych w chmurze (cloud computing), gdyż umożliwi to uzyskanie dużej mocy obliczeniowej niezbędnej do szybkich obliczeń złożonych matematycznie zagadnień.

Rozwój oprogramowania symulacyjnego przyspieszył w ostatnich latach, bo okazało się, że symulacje pozwalają przygotować projekt szybciej i taniej niż tradycyjnie było to realizowane przez szereg kolejnych iteracji z doskonaleniem prototypów. Najbardziej znaczący postęp dotyczy zapewne kompatybilności elektromagnetycznej i symulacji cieplnych (rozkładu temperatury, chłodzenia na poziomie systemu). W tych dziedzinach symulacja przynosi bardzo spektakularne efekty. Rozwijają się też zagadnienia łączenia symulacji z rzeczywistymi pomiarami i modelowanie fragmentu sprzętowego jeszcze niedostępnego (m.in. HIL).

Najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie oprogramowania projektowego #12
 
Zdecydowanie ponad wszystkie inne kryteria na czoło wybijają się duże możliwości projektowe, cała reszta, taka jak cena, dostępność aktualizacji, wsparcie techniczne jest na dalszych pozycjach. Czyli w oprogramowaniu inżynierowie oczekują możliwości oraz potencjału i są w stanie ponieść związane z tym koszty. Można też powiedzieć, że na rynku liczy się najlepszy stosunek możliwości projektowych do ceny, z tym że dawniej kupujący najpierw patrzyli na cenę, a potem analizowali możliwości, a teraz jest odwrotnie.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również