Konkurencja ze strony platform open source będzie się zwiększać

Wykorzystanie sprzętu o gorszych właściwościach w bardziej zaawansowanych aplikacjach zawsze było widoczne na rynku elektroniki i dotyczyło wielu branż, łącznie z wojskiem, gdzie "commercial-of-the-shelf", czyli seryjny produkt komercyjny dostępny "z półki" w zastosowaniu wojskowym, jest od wielu lat uznanym podejściem projektowym. Najczęściej zjawisko to dotyczy zakresu temperaturowego i urządzeń przeznaczonych do pracy na zewnątrz budynków, także tych działających w trudnych warunkach przemysłowych, systemach monitoringu i bezpieczeństwa, automatach sprzedaży itp.

W takich aplikacjach próbuje się używać tańszych produktów konsumenckich; wszędzie tam, gdzie warunki nie są aż tak bardzo krytyczne, zastosowania nie tak odpowiedzialne jak w systemach mission critical, a rynek jest wrażliwy na cenę, jest szansa, że może się to udać, o ile aplikowanie sprzętu konsumenckiego nie będzie całkowicie bezmyślne. Po dodaniu termostatu, izolacji termicznej lub zabezpieczeniu produktu przed środowiskiem za pomocą preparatów chemicznych (tzw. rugeddyzacja) komputery, nośniki pamięci, kamery, sprzęt infrastruktury sieciowej i telekomunikacyjny z dużym prawdopodobieństwem będą działać w szerszym zakresie temperatur niż 0–40ºC.

Wraz ze wzrostem zaawansowania technologii półprzewodnikowej, nawet tanie chipy działają w relatywnie szerokim zakresie temperatur i granice między tymi do zastosowań profesjonalnych i konsumenckimi nie są tak wyraźnie rozdzielone. Tańsze procesory i pamięci produkowane są na tych samych urządzeniach i liniach technologicznych co inne i zakres temperaturowy ustalany jest za pomocą selekcji u producenta. Zwykle mają spory zapas w stosunku do specyfikacji i na tym opiera się cały koncept. Skutkiem tych procesów jest to, że tanie i popularne komputery jednopłytkowe, czego doskonałym przykładem może być Raspberry Pi, mają całkiem dobre parametry środowiskowe i są z powodzeniem aplikowane w produktach komercyjnych, odbierając rynek rozwiązaniom specjalizowanym.

Brak stabilności powoduje, że projekty ulegają raczej skróceniu i rozdrobnieniu. Bo w ten sposób ponoszą mniejsze ryzyko. W świecie komputerów jednopłytkowych to zjawisko premiuje wersje standardowe, bo ułatwia zamianę w razie pojawienia się kłopotów

Platformom open source najbardziej brakuje wieloletniej dostępności, przez co ich możliwości aplikacyjne sięgają jedynie obszaru półprofesjonalnego, a więc takiego o łagodnych wymaganiach i aplikacji, które nie są wytwarzane latami. Ale cały czas jest dla nich sporo zastosowań. Oczywiście szybka ewolucja rynku produktów tej kategorii jest problemem, bo nowości pojawiają się bardzo często i równie szybko mogą zniknąć. Brakuje też stabilności oprogramowania, wersji produktu i spełnienia wielu innych kryteriów charakterystycznych dla świata profesjonalnego, niemniej część projektów jest w ten sposób realizowana.

Rola takich komputerów może w przyszłych latach się jeszcze trochę zwiększyć, gdyż oferta produktowa szybko się poszerza w kierunku bardziej wydajnych i rozbudowanych sprzętowo jednostek, bazujących na 32-bitowych rdzeniach mikrokontrolerów. Ich możliwości sięgają "od dołu" tego, co oferują SBC i można oczekiwać, że z czasem możliwości obu grup będą się przenikać.

Kto jest znaczącym odbiorcą komputerów jednopłytkowych (wartościowo)? #9
 
Komputery jednopłytkowe są produktem uniwersalnym, a więc o szerokim spektrum aplikacyjnym. Niemniej jak widzimy z wykresu, wartościowo dominują zastosowania z obszaru automatyki przemysłowej, na drugim miejscu uplasował się sektor reklamy i rozrywki (automaty do gier, reklamy, kioski informacyjne i podobne). Odrobinę mniej wskazań zebrały zastosowania omawianych produktów przez producentów OEM do wytwarzanych maszyn, urządzeń i systemów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również