ARM-y na szczycie

Od wielu lat w obszarze komputerów jednopłytkowych procesory ARM systematycznie umacniały swoją pozycję, gdyż zapewniały małe zużycie energii przy wystarczającej wydajności. Nie wymagały do pracy wentylatorów i można było je łatwo zintegrować z innymi blokami funkcjonalnymi w ramach SoC. ARM-y w świecie SBC korzystały ponadto z pozycji, jaką elementy te mają na innych rynkach, a więc dużej dostępności od wielu producentów, licznym narzędziom i oprogramowaniu projektowemu oraz także bardzo przekrojowej ofercie, w której każdy mógł znaleźć dla siebie dobrze dopasowane rozwiązanie.

Mamy układy z rodziny Cortex-M o niewielkiej mocy obliczeniowej znane ze świata mikrokontrolerów, są wydajniejsze jednostki 32-bitowe Cortex- -A5-A9 i 64-bitowe takie jak Cortex-A35, A53. W sumie jest to kilkadziesiąt rdzeni, które każdy z producentów obudowuje w liczne układy peryferyjne: interfejsy, komunikację, tworząc dziesiątki, jeśli nie setki wersji.

Procesory ARM stopniowo przejmowały udziały w rynku, przede wszystkim kosztem Intela (Core i Celeron w wersjach embedded oraz Atom); 7–8 lat temu ich udział w rynku można było szacować na 30–40%, 3 lata temu układy Intela przeważały na wykresie popularności poszczególnych typów, a dzisiaj są na czele (patrz wykres).

Drugim spostrzeżeniem jest pomijalnie mała (wg badania ankietowego) pozycja komputerów z procesorami AMD Ryzen. Procesor ten ma znaczący udział w segmencie konsumenckim (domowe pecety i laptopy), wersja embedded przeznaczona do SBC jest dobrze oceniana pod kątem zbalansowania parametrów technicznych (wydajność, TDP itd.), niemniej to wszystko nie tworzy przełomu i ryzeny są mało popularne. Prawdopodobnie dlatego, że inne układy są równie dobre.

Popularne procesory według liczby sprzedawanych sztuk #10
 
W zestawieniu popularnych procesorów pracujących w komputerach jednopłytkowych dominują 32-bitowe i 64-bitowe jednostki ARM, a po stronie Intela Atom i wersje embedded pecetowych Core i3–i7. Układy Cortex-M są na niższych pozycjach, gdyż z reguły traflają one do mikrokontrolerów lub tworzą dodatkowy rdzeń o mniejszej wydajności w jednostkach 64-bitowych.

W porównaniu do naszych poprzednich zestawień widzimy zamianę miejsc układów Intelowych z armowymi. Jeszcze 3 lata temu na pozycjach 1–2 były układy Intela, a ARM-y plasowały się na 3. i 4. Teraz jest odwrotnie, co ilustruje, jak zmienia się rynek i jak sektor SBC coraz silniej opiera się na procesorach z rdzeniami ARM.

Przegląd rynku w tabeli

Dane z przeglądem ofert dostawców komputerów jednopłytkowych pokazany został w tabeli 1. Jest ona podzielona na kilka części poświęconych głównym grupom produktowym z tego obszaru, takim jak: moduły SOM/COM, płytki PC/104, komputery w formacie 2,5–3,25", platformy open source i podobne do nich rozwiązania a także płyty pecetowe. W tabeli 2 podajemy dane kontaktowe do firm.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców komputerów jednopłytkowych w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również