Komputery jednopłytkowe SoM/CoM

Są to małe modułowe rozwiązania pozwalające na zamontowanie ich na własnej płycie bazowej (aplikacyjnej) w podstawce. Długa żywotność, doskonałe parametry, możliwość wymiany na wersję o większych zasobach, przetestowana i dopracowana w szczegółach konstrukcja razem z atrakcyjną ceną są najważniejszymi atutami takich rozwiązań.

Gdy taki komputer przestanie być dostępny lub nie będzie w stanie zapewnić wystarczających zasobów, można go stosunkowo łatwo zastąpić nowszym, podczas gdy reszta systemu, w tym I/O, zasilacz, złącza, okablowanie i wymiary fizyczne pozostają dokładnie takie same. Pozwala szybko i ekonomicznie nadążać za rozwijającą się technologią. Można też łatwo przejść do innej marki w razie problemów z jakością, dostępnością lub ceną. Ponadto klienci mogą tworzyć wiele konfiguracji swoich systemów, wybierając dla każdego inny moduł na podstawie wymaganej wydajności i przy założonej cenie.

Komputery tego typu są małe, ale z reguły bez kompromisów w zakresie zasobów. Są wyposażone w wiele interfejsów przewodowych (Ethernet, HDMI, USB, SATA, M.2, Display Port, GPIO) i bezprzewodowych (Wi-Fi/Bluetooth). Z uwagi na małe wymiary muszą być zamontowane na płycie bazowej (carrier), która rozprowadza ich magistralę na standardowe złącza peryferyjne. Takie podejście jest ekonomiczne, bo płyta bazowa nie musi być wielowarstwowa. Oczywiście nie każdy komputer ma wszystkie interfejsy, ale właśnie o to chodzi, aby kupować rozwiązania bez przepłacania za nadmiarowość. SoM/CoM zapewnia kompletne, bezproblemowe rozwiązanie, gotowe do użycia łącznie z oprogramowaniem, gdyż producenci poza sprzętem dostarczają obrazy systemów (Linux, Android).

Podobnie jak w przypadku SBC tu także istotne są wymiary, z tym, że "form factor" nazywa się tutaj "footprint", a rozkład wyprowadzeń nazywa się "type". Jest około 8 typów, przy czym najczęściej używane rozkłady wyprowadzeń to "type 6" i "type 10".

Popularne formaty (footprint) to COM Express: mini (55×84 mm), compact (95×95 mm), basic (95×125 mm) i extended (110×155 mm). Oddzielną kategorią formatową jest wykonanie podobne do modułu pamięci laptopowej SODIMM (67×32 mm), które pozwala użyć tych samych podstawek. Jeszcze inne formaty funkcjonujące na rynku to Qseven i SMARC.

Ocena stopnia specjalizacji dostawców w tematyce SBC #5
 
Tylko co dziesiąta flrma postrzega komputery jednopłytkowe jako produkt będący w centrum ich aktywności, ale dla co drugiego przedsiębiorstwa są to wyroby ważne, które tworzą jego istotny dział lub pion biznesu. Stopień specjalizacji jest dość duży, co zwykle przekłada się na wymagania rynku w zakresie wsparcia technicznego, w tym przypadku także w zakresie oprogramowania.

Czym się różnią SBC, SoM i CoM?

SBC to zwyczajowa nazwa małego komputera wykonanego w formie jednej płytki drukowanej, ale zawierającego złącza interfejsów i zintegrowane elementy peryferyjne (np. moduł komunikacji bezprzewodowej, dysk SSD, moduł TPM). Jest to produkt gotowy do działania, który nie wymaga żadnych prac przygotowawczych po stronie hardware'u.

Moduł SoM (System-on-Module) to także komputer wykonany w formie małej płytki, integrujący zazwyczaj mikroprocesor (MPU), pamięci RAM i Flash oraz – opcjonalnie moduł radiowy Wi-Fi/BT. Na złączach SoM dostępne są konfigurowalne sygnały I/O interfejsów dostępnych w MPU, które użytkownik/projektant samodzielnie konfiguruje, dostosowując je do potrzeb aplikacji. SoM-y wymagają zaprojektowania przez użytkownika carrier-boarda, który będzie wyposażony w peryferia wymagane przez aplikację docelową (interfejsy komunikacyjne, dysk SSD, modem LTE, specyficzne interfejsy komunikacyjne itp.).

Zwykle w tej roli jest używana płyta bazowa (carrier) dostarczana przez producenta SOM-ów razem w komplecie, ale finalnie producenci opracowują własne, specyficzne rozwiązania płyty bazowej (tzw. aplikacyjne). Zatem SBC to kompletny komputer o ustalonej przez producenta konfiguracji sprzętowej, podczas gdy system z SoM składa się z co najmniej dwóch płytek.

Computer-on-Module (CoM) koncepcyjnie jest identyczny z SoM, czasami jest lepiej wyposażony niż SoM (np. w moduły GPS, LTE lub NB-IoT) i wiele osób postrzega te produkty jako tożsame.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku w 2021 roku? #6
 
Ocena warunków biznesowych ubiegłego roku na rynku w Polsce jest pozytywna, gdyż zdecydowana przewaga głosów w ankietach padła na kryteria dobre lub zadowalające. Taki wynik w trudnym okresie i przy ogólnych brakach w zaopatrzeniu i opóźnieniach w realizacji projektu może tylko cieszyć, bo oznacza, że poza kłopotami z czasem dostaw innych problemów nie ma. 14-procentowe pole wskazujące na warunki kiepskie niestety jest większe, niż zwykle było przy okazji innych naszych analiz w ostatnich czasach, ale cały czas nie zmienia dobrego wyglądu zestawienia.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również