Wentylatory
Na skutek opisanych trendów zmieniających globalnie rynek elektroniki wentylatory stają się produktem, od którego się stopniowo odchodzi z uwagi na ich ograniczoną trwałość, generowany hałas oraz trudność zapewnienia odporności środowiskowej. Często ciepło udaje się rozproszyć za pomocą konwekcji i przewodzenia i nie ma potrzeby sięgania po takie rozwiązania mechaniczne. Czasem wentylator jest, ale w normalnych warunkach pracy nie jest on aktywny i uruchamia się go dopiero przy dużym obciążeniu lub też przy wysokiej temperaturze otoczenia. Te procesy dotyczą urządzeń konsumenckich oraz małych aplikacji przemysłowych. Rozwiązania przemysłowe, energoelektronika, IT, medycyna nie mogą się bez nich obejść, ale stawiają tym produktom coraz większe wymagania. Stąd w ofertach dostawców tanie wentylatory zastąpiły wersje o dużej trwałości, odporne na kurz i mgłę olejową, których łopatki są wyważone, a działanie ciche. Na rynku są dostępne wersje z czasem życia powyżej 150 tys. h, zakresem temperatur pracy od –20 do +85ºC. Regulacja obrotów za pomocą PWM, kontrola wirowania za pomocą czujnika obrotów też jest standardem, bo pozwala na sygnalizację awarii, czyli w praktyce zatarcia łożyska.
Zasadnicza część rynku wentylatorów to jednostki o wymiarach od 25×25 mm do 120×120 mm o kilku różnych grubościach, a więc też wydajności rozumianej jako przepływ powietrza. W ramach jednego wymiaru można jeszcze wybierać ułożyskowanie oraz napięcie zasilania. Są też wentylatory okrągłe i dmuchawy, co razem daje grubo minimum kilkadziesiąt dostępnych wersji. Mniejsze wentylatory, tj. do 20×20 mm, wykorzystywane są do chłodzenia elementów optycznych (kamer, czujników promieniowania podczerwonego), jednostki większe niż 120×120 mm, w tym rozwiązania zasilane napięciem sieci, to z kolei domena aplikacji przemysłowych. Są one montowane w szafach jako centralny element wymiany ciepła dla całego zainstalowanego systemu.
Pod kątem przemysłu produkowane są też bloki wentylatorowe, zawierające kilka wiatraków we wspólnej obudowie i z układem zasilania i sterowania. Są one najczęściej dopasowane mechanicznie do instalacji w popularnych szafach i obudowach przemysłowych, mogą być też montowane w stelażu rackowym. Wygoda użycia i uniwersalne wykonanie w postaci np. szufl ady, którą można wsunąć niczym półkę pomiędzy sprzęt w szafie technicznej, powoduje, że coraz powszechniej wykorzystuje się je w zastosowaniach przemysłowych. Atutem bloków wentylatorowych jest też to, że są one niezwiązane z konstrukcją mechaniczną obudowy lub chassis i mogą być dodawane w czasie modernizacji lub rozbudowy systemu.