Jakie typy obejmują złącza silnoprądowe?

Złącza silnoprądowe to najczęściej wersje kabel-kabel lub kabel-panel, w której jedna część jest mocowana do obudowy. Obudowa może być okrągła lub prostokątna z metalu oraz tworzywa, zawierać różną liczbę pinów oraz raster i mieć różną obciążalność, a także sposób montażu przewodu. Elementy te są dostępne w wersji prostej i kątowej, Można powiedzieć, że na rynku da się kupić praktycznie każdą kombinację wielkości i rodzaju tych komponentów.

Drugą i mniejszą pod względem potencjału część asortymentu tworzą złącza o dużej obciążalności przeznaczone do montażu na płytce drukowanej jako element przewlekany oraz także SMT. W tym drugim przypadku wlutowane w płytkę złącze jest jeszcze zwykle mocowane do obudowy urządzenia lub stabilizowane za pomocą obejmy, co zapewnia stabilność mechaniczną połączenia.

Główne zjawiska techniczne
 
Za najważniejsze zjawisko techniczne zmieniające rynek złączy uznano miniaturyzację. W dalszej kolejności wymieniono dostępność wersji specjalistycznych i modułowych oraz rozwiązania ze stykiem sprężynowym. Wersje specjalistyczne to kategoria kryjąca rozwiązania dopasowane do wymagań aplikacyjnych i branżowych, w której kryją się elementy zapewniające wysoki stopień ochrony środowiskowej, spełniające normy wojskowe lub z certyfikatem Atex.

Ważną część rynku złączy silnoprądowych, zwłaszcza w aplikacjach z elektroniki i oświetlenia, tworzą ponadto terminal bloki. Są to modułowe złącza kablowe z zaciskiem śrubowym lub sprężynowym do montażu na PCB. Występują jako wersje kątowe, rozłączalne, do montażu SMT i THT, a także jako rozwiązania pozwalające zamontować więcej niż jeden przewód w styku. Znaleźć je można w ofertach wielu producentów, zarówno tanich chińskich dostawców, jak i wiodących światowych producentów. Terminal bloki to produkty o dużej uniwersalności i szerokim spektrum zastosowań. Ich obciążalność prądowa sięga kilkudziesięciu amperów na pin, co pokazuje, że mogą być stosowane w wielu różnych aplikacjach.

Jeszcze inną grupę produktową stanowią elementy połączeniowe przeznaczone do montażu na szynie DIN. Są one bazą do tworzenia systemów i instalacji w przemyśle, automatyce, energetyce i można je znaleźć w wielu obudowach, szafach technicznych, rozdzielniach itp. Zainteresowanie nimi to pochodna i konsekwencja ogólnego zainteresowania urządzeniami tego typu, do których zaliczają się przekaźniki, sterowniki, wyłączniki, transformatory i inne podobne komponenty, które dzięki wąskiej standardowej obudowie, którą się łatwo zatrzaskuje na metalowym wsporniku, zyskały uznanie rynku. Złącza na szynę pozwalają na wygodne okablowanie takich instalacji i mają postać wąskich płaskich elementów, które można składać w większe zespoły, podobnie, jak spaja się terminal bloki. Mają też możliwość wewnętrznego połączenia biegunów, co ułatwia tworzenie dystrybucji zasilania poprzez stworzenie szyny.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
Główne czynniki negatywne dla rynku złączy silnoprądowych to ciągle długie czasy dostaw, a w dalszej kolejności także silna konkurencja oraz dostępność wielu zamienników i podróbek o niepewnym pochodzeniu i jakości. Co ciekawe, wysokie ceny nie są postrzegane jako czynnik negatywny, mimo że złącza są kosztowne, w ostatnich miesiącach wyraźnie podrożały. Wysoką pozycję na wykresie zamienników i podróbek można tłumaczyć dużymi cenami produktów markowych, ale gdyby taka teza była prawdopodobna, to duże ceny uplasowałyby się wyżej. Stąd negatywne oddziaływanie na rynek podróbek i zamienników jest efektem nie tyle drożyzny, co kiepskiej dostępności.

Nowe obszary aplikacyjne i ewolucyjny rozwój

Złącza silnoprądowe są kluczowym komponentem dla wielu aplikacji, stąd na rynku pojawiają się co chwilę nowe wykonania ukierunkowane na aplikacje zyskujące na popularności, takie jak fotowoltaika, e-mobilność, stacje ładowania akumulatorów.

Rynek elementów silnoprądowych powoli otwiera się na elementy z szybkim mocowaniem przewodu, tj. szybkozłącza. Sprawdziły się one doskonale w obwodach o mniejszej mocy, zapewniając jakość i dobre połączenie bez konieczności dokręcania z całej siły śruby. Dlatego stopniowo, wraz z kolejnymi generacjami produktowymi szybki montaż upowszechnia się w tych bardziej wymagających rozwiązaniach. Wpływ na to ma szybkość operowania, a jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania pozwalające na zwiększenie efektywności pracy. To dlatego, że złącza z zaciskiem sprężynowym i inne podobne rozwiązania charakteryzujące się dużą szybkością montażu, często też brakiem konieczności używania narzędzi są coraz bardziej innowacyjne i pozwalają na większą obciążalność. Zauważalny także jest trend do stosowania terminal bloków w obwodach, gdzie płyną prądy o bardzo dużym natężeniu – zwłaszcza w urządzeniach energoelektroniki, zasilaczach do oświetlenia LED i podobnych. Pozytywny wpływ na rynek złączy ma rosnąca świadomość użytkowników i coraz większa potrzeba wykorzystywania komponentów, których jakość, trwałość i przystosowanie do pracy w określonych warunkach potwierdzona jest licznymi certyfi- katami. Bezkompromisowa jakość jest szczególnie ważna dla produkcji przemysłowej, gdzie złącza przeznaczone są do długotrwałej pracy w ekstremalnych warunkach.

Takie procesy rozwojowe mają charakter ewolucyjny, gdyż w branży złączy procesy upowszechniania się nowości technologicznych trwają dość długo. Być może jest to wynik tego, że w omawianych elementach przełomy zdarzają się mniej więcej raz na wiele lat, poza nimi trwa mozolna ewolucja polegająca na doskonaleniu poszczególnych produktów, modernizacjach istniejących wersji.

Najważniejsze dla klientów cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu złączy
 
Zestawienie najważniejszych cech złączy silnoprądowych branych pod uwagę przez klientów podczas selekcji produktu i dostawcy jest typowe i w niczym nie zaskakuje. Cena, jakość, termin dostawy oraz parametry techniczne tworzą rdzeń procesu selekcji w taki sposób, że klienci optymalizują wartość, jaką otrzymują za daną sumę pieniędzy. Poza tą czwórką reszta ma już znaczenie znacznie mniejsze, niemniej kompetencje techniczne sprzedawcy też były często wskazywane w naszych ankietach.
Branże o największym potencjale zakupowym
 
Dla złączy silnoprądowych branżą o największym potencjale zakupowym jest szeroko rozumiany przemysł, prawdopodobnie z uwagi na jego dużą wielkość i znaczenie branżowe w Polsce. Przemysł oraz energetyka stanowią naturalny obszar aplikacyjny dla tych elementów, służąc do podłączania zasilania, elementów wykonawczych, silników maszyn i wszystkich innych odbiorników pobierających znaczną moc. Poza tymi naturalnymi obszarami omawiane złącza trafiają do aplikacji transportu kołowego i szynowego, w którym także jest coraz więcej elektroniki.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również