Zasilacze dużej mocy

Każda kolejna generacja zasilaczy wchodzących na rynek ma coraz większą sprawność i najbardziej zmiany te widać właśnie w zasilaczach dużej mocy, gdzie sięga ona 95–96%. Wysoka sprawność to oszczędność energii zasilającej, a więc mniejsze rachunki, ale także mniejsze gabaryty i słabsze nagrzewanie oraz zdolność do pracy w szerokim zakresie temperatur. Duża sprawność w warunkach przemysłowych to synonim niezawodności, na którą rynek zwraca coraz więcej uwagi. Od strony układowej zasilacze wyposaża się dzisiaj we wszechstronne układy zabezpieczające, rozbudowane filtry wejściowe, sterowniki zapewniające sygnalizację stanu zasilacza i podobne obwody ochronne na tyle skuteczne, że awaria na skutek przeciążenia, stanu nieustalonego lub zwykłego błędu podczas montażu instalacji staje się praktycznie niemożliwa. Skoro awaria zasilacza wyłącza całe, nawet najdoskonalsze urządzenie, to jasne jest, że zasilacz nie może się zepsuć bez względu na panujące warunki.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Elektromobilność ważnym sektorem dla zasilaczy

Elektromobilność jest istotnym trendem zmieniającym rynek zasilania i warto zauważyć, że nie dotyczy ona w większości przypadków samochodów elektrycznych. Elektryczne są wózki magazynowe, w tym rozwiązania działające autonomiczne, roboty oraz rozwiązania transportowe mniejszego kalibru, takie jak skutery, hulajnogi, rowery. Te wszystkie urządzenia są zasilane z akumulatorów i muszą mieć ładowarki, czyli specjalne zasilacze.

Szczegóły realizacji procesu ładowania zależą od konkretnego rozwiązania, ale zawsze podstawowym komponentem ładowarki jest zasilacz. Ładowarka powinna być mała i szybka, bo wszystkim użytkownikom zależy na szybkim ładowaniu, a wiele aspektów aplikacyjnych i ekonomicznych jest wprost powiązane z tym, czy sprzęt będzie można szybko naładować. W kolejnych latach elektromobilność będzie jeszcze bardziej oddziaływać na rynek zasilania, wymuszając powstawanie jednostek specjalizowanych pod kątem aplikacyjnym (mechanicznie, elektrycznie i funkcjonalnie).

Najważniejsze czynniki o charakterze negatywnym dla rynku zasilania #9
 
Normalizację po zerwanych łańcuchach dostaw widzimy też w powyższym zestawieniu głównych czynników negatywnych dla rynku. Czasy dostaw nie są już na górze, za to po 2-letniej przerwie wróciły problemy z silną konkurencją i tanimi zasilaczami azjatyckimi. Silna konkurencja jest pochodną tych zjawisk oraz tego, że rynek zasilania jest bardzo szeroki, produkty w dużej mierze są standardowe, przez co kupujący może wybierać zasilacz spośród wielu źródeł.

Dostawcy zasilaczy

W tabeli 1 prezentujemy przegląd ofert w zakresie zasilaczy dużej mocy przygotowany pod kątem uwypuklenia ich istotnych lub szczególnych cech. Funkcjonalność wielu zasilaczy jest podobna, tak samo jak specyfikacje i funkcjonalność. Z tego powodu nasza tabela pomija w większości to co jest typowe i standardowe, gdyż inaczej nie byłaby do niczego przydatna. W tabeli 2 prezentujemy dane kontaktowe do firm z omawianego obszaru.

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców zasilaczy dużej mocy w Polsce.

Spis treści
Powiązane treści
Inwestycje napędzają wzrost na wartym wiele miliardów dolarów rynku SiC
Zasilacze DRS od Mean Well - zasilacze buforowe, którym możesz zaufać
Zasilacze na szynę DIN firmy Relpol
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie
Technika
Kryteria wyboru konwertera DC-DC do aplikacji medycznych
Targi krajowe
Targi Energetyczne ENERGETICS
Targi krajowe
38. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów