System identyfikacji radiowej
Wszystkie wymienione komponenty są częścią systemu zdalnej identyfikacji, a więc aplikacji użytkowej. Do niej konieczne jest oprogramowanie, które odczytane kody wykorzysta w procesach przedsiębiorstwa, zapisze w bazach danych itd. Na rynku jest dostępnych wiele pakietów, które przeznaczone są do realizacji typowych zadań, takich jak ewidencja sprzętu, obsługa parkingu, rejestracja czasu pracy, identyfikacji osób. Tworzą one systemy programistyczno-bazodanowe, która umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie całego użytkowanego rozwiązania. Dostępne możliwości zależą od przeznaczenia oprogramowania oraz jego funkcjonalności, zdolności do konfiguracji. Inne możliwości mają pakiety sprzedawane przez producentów drukarek etykiet, inne przez firmy specjalizujące się w rozwoju oprogramowania dla sklepów itd. Dla dużych systemów oprogramowanie RFID jest częścią składową systemu zarządzania produkcją, magazynem, dostawami, a więc jednym z modułów realizujących proces.
Bezpieczeństwo w RFID
W naszym otoczeniu jest coraz więcej komputerów, dla których komunikacja bezprzewodowa lub przewodowa stanowi podstawę działania. Wraz z komputeryzacją biznesu, handlu, a nawet drobnych elementów naszego życia, rośnie liczba nadużyć związanych z bezpieczeństwem. Pojęcie to jest bardzo szerokie, ale obszaru zdalnej identyfikacji dotyczy tak samo jak świata IT, telekomunikacji lub Internetu. Nawet gdy aplikacją jest zamek w furtce otwierany przez przyłożenie breloczka z tagiem, szafka na basenie lub rejestrator czasu pracy, zagadnienia związane z bezpieczeństwem także powinny być brane pod uwagę.
Z bezpieczeństwem systemów elektronicznych jest niestety coraz gorzej, bo aplikacji tego typu jest w naszym otoczeniu coraz więcej, są one kierowane i obsługiwane przez użytkowników, którzy niekoniecznie muszą być świadomi zagrożeń, a na dodatek brakuje im wiedzy na temat szczegółów technicznych używanych rozwiązań, znajomości słabych miejsc lub wyobraźni. W obszarze RFID zagadnienia bezpieczeństwa są silnie uwypuklone, bo rozwiązania te odpowiadają za aspekty takie jak kontrola dostępu do pomieszczeń, gospodarka materiałowa, rozliczenia finansowe, a nawet decydują o odpowiedzialności prawnej. Na rynku dostępne są programatory o dużej funkcjonalności, tagi zapewniające możliwość zapisania dowolnego numeru i podobne rozwiązania, które w założeniu mają zapewnić wygodę, ale przy okazji pozwalają stworzyć kopię tego, co powinno być unikatowe i otwierają możliwości popełnienia nadużycia.
Na szczęście świadomość rynku powoli się zmienia i coraz więcej klientów przywiązuje wagę do zagadnień bezpieczeństwa, w tym wyboru odpowiedniego standardu, zapewnienia szyfrowania danych itd.
Bezpieczeństwo w systemach RFID to nie tylko możliwość powstania nadużycia przez nieuprawnione skorzystanie z systemu np. za pomocą kopii transpondera, ale także ochrona danych osobowych wynikających z możliwości powiązania osoby, miejsca, numeru transpondera. Wejście w życie RODO z pewnością przyczyniło się do uwypuklenia tych zagadnień.
Zawsze są jakieś problemy
Sektor RFID, NFC i zdalnej identyfikacji w Polsce przynosi wiele zalet, ale również stwarza wiele wyzwań, które należy uwzględnić przy planowaniu i wdrażaniu tych technologii. Ważne jest, aby przedsiębiorstwa dokładnie oceniły potrzeby i możliwości, a także były świadome potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem i kosztami. Początkowe koszty związane z wdrażaniem technologii RFID i NFC mogą być wysokie, co może stanowić barierę dla mniejszych firm i organizacji. Koszty te obejmują zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie oraz integrację z istniejącymi systemami. Chociaż jeżeli uwzględni się możliwości i potencjalne oszczędności takiego rozwiązania, to koszt wdrożenia systemu RFID jest stosunkowo niewielki, a i tak niektórzy klienci mogą narzekać na wysoką cenę, szczególnie gdy wcześniej korzystali wyłącznie z najtańszych i najprostszych rozwiązań, takich jak kody kreskowe.
Systemy RFID przed laty zostały obwołane technologicznym następcą popularnych kodów kreskowych. Czas pokazał, że ograniczenia technologii radiowej nie pozwalają na implementację rozwiązania w każdym środowisku. Dodatkowo wdrożenia RFID są bardziej wymagające zarówno dla integratorów, jak też dla samych użytkowników. Z takiej przyczyny kody kreskowe trzymają się mocno i przez wielu klientów uważane są za wystarczające. Co więcej, w tematyce kodów kreskowych też wiele się dzieje, bo coraz lepsza rozdzielczość czytników, dostępne rozwiązania kodów dwuwymiarowych powodują, że maksymalna odległość odczytu i ilość informacji, jaką zawierają te nośniki danych, się zwiększają.