Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Co z transformatorami sieciowymi?

Transformatory sieciowe były i będą potrzebne we współczesnej technice, bez względu na moc wyjściową, ale bez żadnych wątpliwości ich znaczenie maleje. Ze sprzętu konsumenckiego zniknęły całkowicie, bo nie są w stanie spełnić wymagań w zakresie minimalnej sprawności i mocy standby wymaganej przez regulację prawną dotyczącą Ekoproduktu. Obecnie zapotrzebowanie rynku pochodzi z aplikacji wymagających wysokiej jakości i niezawodności oraz długoterminowej dostępności źródeł zasilania, czego przykładem mogą być systemy alarmowe, zasilacze buforowe do akumulatorów, systemy kontroli dostępu do obiektów. W takich aplikacjach transformatory zapewniają dużą odporność na zaburzenia pojawiające się w sieci zasilającej (zwłaszcza na przepięcia podczas burz) i potrafią pracować bezawaryjnie przez długie lata. Druga grupa urządzeń, która w dużej części bazuje na tradycyjnych zasilaczach z transformatorami, to wszelkiego rodzaju precyzyjna aparatura pomiarowa lub sprzęt medyczny, gdzie elementy te wybiera się z uwagi na to, że nie generują zaburzeń elektromagnetycznych i pozwalają na znaczące ograniczenie prądu upływu i potencjału dotykowego. Elementy te sprawdzają się też tam, gdzie trzeba zapewnić dobrej jakości separację galwaniczną obwodów od sieci lub zapewnić kilka separowanych od siebie obwodów zasilających. Są też używane w urządzeniach audio.

Oczywiście nie są one aplikowane we wszystkich wymienionych obszarach, tylko raczej tam jeszcze mają szansę na użycie, bo formalnie jest to już produkt niszowy.

Najważniejsze czynniki negatywne

Listę najważniejszych czynników negatywnych dla rozwoju rynku otwierają tanie produkty dalekowschodnie, czyli głównie standardowe dławiki i cewki do układów mocy i filtrów, których niska cena ogranicza możliwość rozwoju rozwiązań zaawansowanych. Tanie wersje standardowe są kłopotem dla firm dystrybucyjnych, natomiast producenci komponentów indukcyjnych zmagają się z rosnącymi kosztami pracy, cenami materiałów oraz zapewne koniecznością stałego inwestowania w maszyny do produkcji. Dla wszystkich problemem jest silna konkurencja, bo omawiany sektor rynku przyciąga coraz to nowych graczy. Długie czasy dostaw nadal są wskazywane jako czynnik negatywnie oddziałujący na rynek, a asortyment omawianych produktów jest na tyle ogromny, że wyklucza możliwość magazynowania wszystkiego poza najbardziej popularnymi.

Główne trendy techniczne w podzespołach indukcyjnych

Główne trendy techniczne w elementach indukcyjnych to miniaturyzacja i wynikające z niej coraz większe zaawansowanie techniczne. Widać to najbardziej w dławikach mocy w obudowach SMD, w których nie ma karkasu ani też widocznego podziału na rdzeń i uzwojenie. Taki element jest zaprasowaną jednolitą konstrukcją o dobrym ekranowaniu, rozpraszaniu ciepła przy najmniejszych możliwych gabarytach. Podobnie nowoczesne materiały magnetyczne także sprzyjają miniaturyzacji, gdyż umożliwiają osiągnięcie większych gęstości mocy oraz działają przy wyższych częstotliwościach. Z kolei dostępność wielu gotowych rozwiązań katalogowych upraszcza konstrukcję wielu aplikacji i zmniejsza ryzyko projektowe przez dostępność scharakteryzowanych i przetestowanych elementów. Komponenty dostępne "z półki" są tańsze i można je kupić bez konieczności długiego czekania na realizację zamówienia. Dają też lepsze możliwości wyboru i zmiany dostawcy.

Wielu dostawców, znaczący potencjał producentów

Dostawców elementów indukcyjnych można podzielić na dwie grupy: producentów i dystrybutorów. Ci pierwsi specjalizują się w wykonywaniu podzespołów na zamówienie, transformatorów, dławików, filtrów, przekładników prądowych, ci drudzy sprzedają elementy katalogowe. W największej części są to dławiki i filtry, znacznie w mniejszym stopniu transformatory impulsowe. Elementy indukcyjne sprzedają także firmy znane na rynku z dostaw rdzeni i materiałów magnetycznych, karkasów, przewodów i akcesoriów. Z kolei producenci oprócz wyrobów gotowych oferują też materiały. Elementy indukcyjne wytwarzają także firmy znane dawniej głównie z produkcji transformatorów sieciowych. Jest to naturalny efekt dążenia biznesu do kompleksowości.

Producenci krajowi to firmy takie jak Feryster, Neotech, Telzam, SMA Magnetics, Polfer, Elsit. W zakresie transformatorów sieciowych na rynku działają także m.in. EL-Styk, Breve, Telto, Indel, Toroidy. pl, Inducto. Faktem jest, że transformatory sieciowe są już na rynku produktem coraz bardziej niszowym i niestety też kosztownym.

Przegląd ofert dostawców w zakresie transformatorów i elementów indukcyjnych publikujemy w tabeli 1, a dane kontaktowe do firm, które nadesłały ankiety, zostały zebrane w tabeli 2. Prezentacja ofert została podzielona na kilka części tematycznych, co pozwala na szybką orientację w ofercie rynku i wstępną selekcję dostawców.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców transformatorów i elementów indukcyjnych w Polsce.

Spis treści
Powiązane treści
Transformatory zasilaczy impulsowych - indywidualne rozwiązania z systemem izolacji UL
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Produkcja elektroniki
Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komponenty
Gospodarka
Mouser Electronics i Ampleon zawierają globalną umowę dystrybucyjną obejmującą rozwiązania zasilania RF
Gospodarka
Farnell poszerza ofertę produktów o znaczeniu krytycznym
Prezentacje firmowe
SAMA7D65 MPUs - zaawansowana grafika i komunikacja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów