Centrum grafenu w Warszawie

W dniu dzisiejszym Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie podpisał z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem umowę o dofinansowanie projektu zatytułowanego "Centrum grafenu i innowacyjnych technologii - etap I". Projekt realizowany będzie przez ITME w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wynosi 42,5 mln zł, w tym dofinansowanie unijne - 36,125 mln zł.

Posłuchaj
00:00

Grafen wytwarzany na skalę przemysłową stanowi ucieleśnienie marzeń o gospodarce opartej na wiedzy. Już niedługo prace nad grafenem i innymi tego typu materiałami prowadzone będą na znacznie szerszą skalę, w specjalistycznym ośrodku badawczym - Centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii. Pierwszy etap jego tworzenia zostanie zrealizowany dzięki przyznanej przez zarząd województwa unijnej dotacji. Dzisiaj - 31 marca 2014 r. - umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu dr Zygmunt Łuczyński.

W centrum będą prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem. Tematyka ta, to jedna z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych dziedzin w badaniach światowych. W dodatku produkcja grafenu na skalę przemysłową daje niezwykłe możliwości rozwoju gospodarczego.

Pierwszy etap tworzonego nowoczesnego centrum o wysokim potencjale badawczym obejmuje budowę nowych i modernizację istniejących w ITME laboratoriów. Zakupiona będzie nowoczesna aparatura badawczo-naukowa, a także zainstalowana zostanie odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna.

Młody Technik nr 5/2014W przyszłości, w ramach kolejnych inwestycji w ITME, wybudowany zostanie nowy budynek laboratoryjny, w którym ulokowana będzie główna część centrum grafenu, z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami specjalistycznymi i salami konferencyjnymi. Powstałe laboratoria z pracowniami wyposażone zostaną w infrastrukturę technologiczną i badawczą, którą tworzyć będzie najnowocześniejszy, unikalny, a jednocześnie bardzo czuły sprzęt i aparatura naukowo-badawcza.

Obszerne informacje o technologii grafenu i jego aplikacjach - w szczególności o polskich osiągnięciach - będzie można przeczytać w majowym numerze Młodego Technika, dostępnym w kioskach od 10 kwietnia.

Powiązane treści
Czy "głęboko smażone" grafenowe kule posłużą do magazynowania energii
Politechnika Łódzka wytwarza grafen o większej wytrzymałości
Uniwersytet Warszawski dołącza do europejskich badań nad grafenem
Chiny wychodzą na prowadzenie w grafenie i nanorurkach
Nanorurki i grafen posłużą do budowy superkondensatorów
35 lat ITME
Samsung ogłosił odkrycie metody uzyskiwania grafenu na dużej powierzchni
Dwusiarczek molibdenu poważnym konkurentem grafenu
Na AGH powstaje nowy materiał na bazie grafenu
Pokrycie z grafenu może chronić i ogrzewać szyby
IBM buduje grafenowy procesor
Nano Carbon rozpocznie produkcję arkuszy grafenu na folii miedzianej
Polska firma sprzedaje grafen
Nagroda Premiera za polską technologię grafenu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Czesi rozwijają potencjał w zakresie półprzewodników
Aktualności
Cyfrowa transformacja w fińskim przemyśle elektronicznym: Panasonic i Kemptron integrują produkcję z magazynem
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów