Jest nadzieja na wzrost innowacyjności w Polsce

Innowacje należą do kluczowych czynników rozwoju gospodarczego i wzrostu atrakcyjności danego kraju z punktu widzenia inwestorów. Sprzyjają także budowaniu przewagi konkurencyjnej oraz tworzeniu nowych miejsc pracy. Niestety, dotychczas innowacyjność polskich firm na tle przedsiębiorstw europejskich jest słaba.

Posłuchaj
00:00

W latach 2012-2014 odsetek firm aktywnych we wdrażaniu innowacji wynosił w kraju 18,6% i był niższy niż niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej z wyjątkiem Rumunii. Z uwagi na to, wsparcie przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową znalazło się wśród priorytetów rządu. Z samego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w okresie 2007-2013 do rodzimego sektora małych i średnich przedsiębiorstw trafiło z unijnych funduszy 5 mld euro.

Niestety mimo dużych dotacji na innowacje ich oddziaływanie na gospodarkę jest mało widoczne. Wskaźnik poziomu innowacyjności w Polsce od lat utrzymuje się na poziomie 0,29 - maksymalnie może wynosić 1. Plasuje to nasz kraj w końcówce rankingu innowacyjnych gospodarek UE.

Sytuacja zaczyna się jednak poprawiać. Świadczy o tym fakt, że w 2016 r. wskaźnik łącznych wydatków na prace badawczo-rozwojowe po raz pierwszy w historii sięgnął 1% PKB, a w działalność B+R firmy zainwestowały ponad 8,4 mld zł - o 2 mld więcej, licząc rok do roku. Daje to nadzieję na poprawę pozycji Polski w rankingach.

Powiązane treści
Regres w innowacjach
Regres w innowacjach
Spadek nakładów na działalność innowacyjną w przemyśle większy niż w usługach
Wzrasta innowacyjność polskich województw
Ulga na B+R mało popularna
PARP ma 620 mln zł dla firm inwestujących w innowacje
Unia Europejska chce wspierać innowacje
Polska dalej słaba w innowacjach
Czy polskie przedsiębiorstwa są innowacyjne?
W Polsce nadal słabo z innowacjami
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów