wersja mobilna
Online: 604 Wtorek, 2018.02.20

Biznes

Rynek Big Data do 2020 r. wart będzie 210 mld dolarów

czwartek, 23 listopada 2017 07:58

Z najnowszych analiz firmy doradczej IDC wynika, że globalny rynek analityki Big Data do roku 2020 osiągnie wartość 210 miliardów dolarów. Prognoza zakłada, że do końca dekady roczny wzrost utrzyma się na obecnym poziomie 11,9%. Znacznie gorzej wypadają w tym zakresie przedsiębiorstwa polskie, które w rankingu Komisji Europejskiej poświęconym popularyzacji rozwiązań do przetwarzania Big Data notowane są na końcowych pozycjach, a to właśnie zdolność czerpania korzyści biznesowych z danych ma świadczyć o cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstw.

Eksperci IDC od lat przewidują nadejście cyfrowej gospodarki, której charakterystyczną cechą będzie przetwarzanie przez firmy, instytucje państwowe i organizacje pozarządowe ogromnych ilości nieustrukturyzowanych danych. W bieżącym roku globalny rynek Big Data osiągnie poziom 150,8 mld dolarów. To o 12,4% więcej niż w roku ubiegłym. Do takiego wyniku przyczyniły się przede wszystkim inwestycje z sektora bankowego i produkcji przemysłowej.

Duże zbiory różnorodnych danych, których przetwarzanie nie byłoby możliwe bez zaawansowanych rozwiązań informatycznych, to wciąż ziemia niezdobyta. Eksperci szacują, że z obecną technologią badacze danych są w stanie wykorzystać zaledwie 20% wolumenu Big Data. Tymczasem ilość cyfrowych informacji w sieci dynamicznie rośnie i, zdaniem IDC, w 2025 r. międzynarodowa sieć ważyć będzie aż 163 zetabajtów. Ta mało znana jednostka odpowiada trylionowi gigabajtów, a korzysta się z niej wyłącznie do globalnego pomiaru ilości cyfrowych informacji. Dla porównania, internetowy gigant Google w swoich nowoczesnych centrach danych gromadzi pliki o łącznym rozmiarze około 15 eksabajtów, co w przeliczeniu na zetabajty daje 0,015.

Swoją wagę Internet w dużej mierze zawdzięcza zwyczajnym użytkownikom, których aktywność podsumowuje opublikowany przez firmę Domo raport "Data Never Sleeps 5.0". Wynika z niego, że w ciągu minuty internauci publikują ponad 46 tys. zdjęć na Instagramie, korzystają z wyszukiwarki Google ponad 3,5 mln razy i umieszczają ponad 74 tys. postów w mikroblogowym serwisie Tumber. Według Domo światowa populacja internautów wzrosła w 2017 r. o 17% i liczy już ponad 3,7 mld.

Stabilny wzrost rynku Big Data jest pochodną udanych implementacji zaawansowanych rozwiązań analitycznych. O ich skuteczności świadczy chociażby przeprowadzone przez NewVantage Partners badanie "Big Data Executive Survey for 2017", w którym wzięło udział m.in. 50 z 1000 największych firm w USA. Ponad 80% respondentów wyraziło zadowolenie ze zrealizowanych inicjatyw Big Data twierdząc, że okazały się sukcesem.

Z analityki Big Data korzysta się w wielu różnych branżach, takich jak np. transport czy przemysł, gdzie pomaga ona namierzać anomalie w pracy maszyn i zapobiegać awariom. Banki i firmy ubezpieczeniowe wykorzystują Big Data m.in. do wykrywania nadużyć. Rozwiązań opartych o analitykę wielkich zbiorów danych jest coraz więcej. Najczęściej znajdują się one w początkowym stadium rozwoju, jednak już na tym etapie ich wykorzystanie niesie ze sobą wymierne korzyści.

źródło: Cloud Technologies

 

World News 24h

wtorek, 20 lutego 2018 18:06

Samsung Electronics Co will slash output of its OLED panels in response to its customer Apple Inc’s decision to cut production of iPhone X amid weak demand, the Nikkei reported. Samsung Display, the panel-making unit of Samsung Electronics, now plans to make OLED panels for 20 million or fewer iPhones at the South Chungcheong plant in the January-March quarter, significantly lower than its initial goal of supplying panels for 45 million to 50 million iPhones, the Nikkei reported. Samsung Electronics stock fell as much as 2.3 percent in morning trade, while shares of Japanese OLED component makers, such as Hodogaya Chemical Co and Hirata Corp, also declined.

więcej na: www.reuters.com

2018.02.20