Imec i Cadence gotowi do produkcji chipów 3 nm

| Gospodarka Artykuły

Znany na całym świecie ośrodek badań i innowacji w dziedzinie nanoelektroniki i technologii cyfrowych - imec, wspólnie z firmą Cadence Design Systems ogłosili, że dzięki ich długoletniej współpracy powstał pierwszy na rynku projekt 3-nanometrowej technologii wytwarzania półprzewodników, który obecnie jest gotowy do uruchomienia produkcji chipów. W przeznaczonym do wdrożenia rozwiązaniu wykorzystano technologie EUV (extreme ultraviolet) oraz 193i (193 immersion lithography-oriented design rules), a także system Cadence Innovus Implementation i Genus Synthesis Solution.

Imec i Cadence gotowi do produkcji chipów 3 nm

Cadence Innovus to masowo równoległy system implementacyjny, który umożliwia inżynierom dostarczanie wysokiej jakości projektów z optymalnie określinymi celami w zakresie mocy, wydajności i powierzchni (PPA - power, performance and area), przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego do ich wprowadzenia na rynek. Cadence Genus Synthesis Solution to wysoko wydajny silnik syntezy fizycznej i syntezy RTL następnej generacji, który obsługuje wymagania stawiane przez najnowszy proces FinFET, zwiększając produktywność projektanta nawet dziesięciokrotnie.

Na potrzeby projektu przetestowano zasady litografii EUV i 193i w celu zapewnienia wymaganej rozdzielczości, jednocześnie zapewniając porównanie parametrów PPA przy użyciu dwóch różnych założeń dotyczących szablonów.

- Ponieważ wymiary procesowe zmalały do 3 nm, wahania w zakresie połączeń stały się znacznie ważniejsze. Nasza praca nad chipem testowym umożliwiła pomiary i poprawę stabilności w zakresie interkonektów, a proces 3 nm przeszedł weryfikację. Również cyfrowe rozwiązania Cadence zaoferowały wszystko, co potrzebne do wdrożenia technologii 3 nm - powiedziała An Steegen, wiceprezes ds. systemów i technologii półprzewodnikowych imec, omawiając sukces projektu.

źródło: Cadence Design Systems

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie