Rynek akumulatorów - wzrost zapewnią nowe aplikacje

| Gospodarka Artykuły

Coraz więcej wymagań prawnych dotyczących redukcji emisji CO2 i dążenie do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w miastach stanowi grupę najsilniejszych czynników napędzających rozwój rynku akumulatorów do pojazdów, takich jak hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV) oraz pojazdy w pełni elektryczne zasilane z akumulatora (BEV - battery electric vehicle), a także autobusy elektryczne i ciężarówki. Przewidywana dla tych zastosowań łączna roczna stopa wzrostu w latach 2017-2023 (CAGR) wynieść ma 27,6%.

Rynek akumulatorów - wzrost zapewnią nowe aplikacje

Tempo wzrostu w obszarze różnych aplikacji będzie zróżnicowane, a globalny rynek będzie napędzany głównie przez pojazdy w pełni elektryczne, których sprzedaż przekroczy wartość 50 mld dolarów w 2023 roku.

W zakresie dużych pakietów akumulatorów, przeznaczonych do współpracy z odnawialnymi źródłami energii i rozproszonymi sieciami zasilającymi, wzrost rynku będzie drugi pod względem szybkości, osiągając wartość CAGR w latach 2017-2023 na poziomie równym 57,1%. W przypadku małych akumulatorów - od 1 do 20 kWh - średni rynkowy wzrost ma sięgnąć 58,7%.

Opisywany sektor składa się z ogniw akumulatorowych generujących 58% rynkowych obrotów oraz z układów BMS (Battery Management Systems) nadzorujących zasilanie i ładowanie. Znaczenie tej drugiej części rośnie wraz z oczekiwaniami co do możliwości szybkiego ładowania.

Zdaniem Yole Développement w najbliższych latach nie zanosi się na żaden przełom technologiczny w zakresie źródeł chemicznych. Rozwój technologii będzie postępował ewolucyjnie poprzez stopniowe ulepszanie konstrukcji. Rozwój rynku będzie opierał się na poszerzeniu obszaru zastosowań, a nie na rewolucji produktowej.

Rozwój rynku akumulatorów w podziale na aplikacje wg Yole Developpement

W zakresie samochodów elektrycznych nowe rozwiązania będą wykorzystywać napięcie znamionowe 800 V, przy czym z czasem napięcie to powinno stać się standardem dla całej branży motoryzacyjnej. Przejście na wyższe napięcia znamionowe to głównie chęć zapewnia możliwości szybkiego ładowania. Ładowarki o mocy kilkudziesięciu kilowatów przy wysokich napięciach są w stanie pracować z prądem o niższym natężeniu, a więc wykorzystywać złącza i przewody o małych przekrojach.

Szybko rosnący rynek akumulatorów ściąga wielu nowych graczy, a tych którzy zajmowali się już tą tematyką zmusza do inwestycji. Bezsprzecznie produkcja ogniw jest realizowana pod dyktando i potrzeby sektora motoryzacji. Dla takich odbiorców są tworzone specjalne rozwiązania mechaniczne i elektryczne oraz pakiety zintegrowane łączące w jednej obudowie BMS i ogniwa.