Pierwszy 7-nanometrowy chip trafił do urządzenia dostępnego w handlu detalicznym

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W nowy 7-nanometrowy chip o nazwie A12 Bionic, zawierający 6,9 miliarda tranzystorów, wyposażone są debiutujące właśnie na rynku nowe modele iPhone'ów - Xs, Xs Max oraz XR. To pierwszy tak zaawansowany procesor, który znalazł się w urządzeniu dostępnym w komercyjnej sprzedaży. W ubiegłym miesiącu również Huawei ogłosił, że 7-nanometrowy chip o nazwie Kirin 980 będzie miał swój rynkowy debiut. Stanowi on serce flagowych smartfonów serii Mate 20, które wejdą do sprzedaży 16 października.

Pierwszy 7-nanometrowy chip trafił do urządzenia dostępnego w handlu detalicznym

Nad rozwojem 7-nanometrowych układów z firmą TSMC współpracował zarówno Apple, jak i Huawei, i dlatego ich flagowe smartfony wyposażone w takie procesory mogą wejść na rynek w zbliżonym terminie.

A12 Bionic to procesor z sześciordzeniową jednostką CPU, składającą się z dwóch rdzeni wykonawczych odpowiadających za maksymalną wydajność i czterech rdzeni skoncentrowanych na zapewnieniu energooszczędności. Dwa silniejsze rdzenie mają być o 15% szybsze i o 40% wydajniejsze niż ich odpowiedniki w chipie A11 Bionic. Z kolei 4 rdzenie energooszczędne zużywają o 50% mniej energii niż miało to miejsce w poprzednim układzie Apple'a. Podczas gdy jego poprzednik posiadał dwurdzeniową jednostkę Neural Engine, nowy A12 będzie miał wersję ośmiordzeniową, która będzie zdolna do wykonania pięciu bilionów operacji na sekundę. W praktyce powinno to oznaczać dodatkową moc obliczeniową dla wymagających zadań i aplikacji.

źródło: engadget