Malejące ceny zwiększają sprzedaż dysków SSD

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Sprzedaż dysków półprzewodnikowych (SSD) w drugim kwartale tego roku wzrosła do 57,9 mln sztuk, czyli o 9,7% więcej niż 52,8 mln w pierwszym kwartale. W poprzednim kwartale odnotowano sekwencyjny spadek dostaw dysków SSD o 8,4%. To przejście od spadku do wzrostu ukazuje zmianę na poziomie 18%.

Malejące ceny zwiększają sprzedaż dysków SSD

Kliencki segment dysków SSD, który obejmuje urządzenia przenośne i komputery stacjonarne, był w drugim kwartale głównym motorem wzrostu dostaw w tym sektorze o 11,9%. Średnia cena sprzedaży (ASP) dysków SSD do zastosowań klienckich uległa zmniejszeniu kolejno o 6,7%, co stanowi już szósty kwartał ze spadkiem ASP w tym segmencie.

W przeciwieństwie do silnego wzrostu w sektorze klienckim, segment biznesowy odnotował mniejszy wzrost sekwencyjny wynoszący jedynie 1,9%. Pomimo gwałtownego zwiększenia liczby dostaw, wzrost przychodów ze sprzedaży dysków SSD był w drugim kwartale ograniczony do 1%. Wynika to z tego, że wskaźnik ASP dla tych urządzeń spadł o 9,7%, hamując w ten sposób wzrost przychodów. Obecna sytuacja w segmencie klienckim przyniosła nieproporcjonalne korzyści producentom dysków półprzewodnikowych, którzy zaopatrują się w układy NAND od dostawców zewnętrznych.

 
Udział poszczególnych dostawców w rynku dysków półprzewodnikowych (SSD)

Kingston, który pozyskuje podzespoły od zewnętrznych firm odnotował w drugim kwartale tego roku wzrost o 23,3%. Dzięki niskim kosztom komponentów NAND, producent dysków SSD po raz pierwszy od trzech lat zajął trzecie miejsce na rynku tych urządzeń. W 2017 i 2018 roku plasował się na piątym miejscu, a na czwartym w roku 2016. Przez sześć kolejnych kwartałów firma osiągnęła dwucyfrowy wzrost przychodów.

Drugą pozycję w rankingu przychodów ze sprzedaży dysków SSD zajął Intel, który koncentruje się bardziej na rynku korporacyjnym, a średnia cena jego urządzeń znacznie przewyższa wskaźnik ASP. W drugim kwartale Intel dostarczył ponad 4 mln dysków półprzewodnikowych, co stanowi wzrost o 17,5% w porównaniu z kwartałem poprzednim.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również