Toyota i NTT będą razem pracować nad rozwojem inteligentnych miast

| Gospodarka Komunikacja

Firmy Toyota Motor oraz Nippon Telegraph and Telephone uzgodniły, że będą współpracować nad rozwojem inteligentnych miast i dokonają wzajemnych inwestycji po 200 mld jenów, czyli 1,8 mld dolarów, by umocnić relacje. Razem opracują platformę danych, która będzie gromadzić i analizować informacje z domów, pojazdów i instytucji publicznych, wykorzystywane następnie do tworzenia nowych usług koncentrujących się na transporcie, zdrowiu i zużyciu energii.

Toyota i NTT będą razem pracować nad rozwojem inteligentnych miast

Zgodnie z umową, Toyota obejmie 2,07% udziałów w największej japońskiej firmie telekomunikacyjnej, a NTT przejmie 0,9% udziałów producenta samochodów. Partnerstwo między Toyotą i NTT będzie opierać się na istniejącej współpracy, w ramach której firmy wspólnie opracują technologię dla połączonych w sieci samochodów.

Platforma zostanie uruchomiona w prototypowym, zeroemisyjnym mieście zasilanym wodorem, w pobliżu wulkanu Fudżi w Japonii. Toyota rozwija to miejsce w celu umożliwienia upowszechniania inteligentnych domów, robotyki, a także autonomicznej jazdy i technologii AI.

Po dziesięcioleciach produkcji i sprzedaży samochodów Toyota coraz częściej zwraca się do partnerów z branży technologicznej, aby pomagać w opracowywaniu nowych, kosztownych technologii samochodowych, próbując przekształcić się w firmę świadczącą usługi w zakresie mobilności.

Rosnąca liczba globalnych gigantów technologicznych, w tym firmy Tencent Holdings, Alphabet, Samsung Electronics i Panasonic, zastanawia się nad rozwojem usieciowionych miast hi-tech, choć wiele z nich pozostaje na wczesnym etapie planowania.

Chcąc opracowywać nowe technologie, Toyota nawiązała także współpracę z innymi firmami telekomunikacyjnymi, w tym z SoftBankiem, w celu zaprojektowania i wprowadzenia na rynek platformy usług związanych z autonomiczną jazdą na żądanie, która będzie wykorzystywana w prototypowym mieście Toyoty.

NTT postrzega inteligentne rozwiązania związane z miastami jako obszary rozwoju sposobów wykorzystania telefonów. Firma rozpoczęła współpracę z Las Vegas, aby wykorzystać systemy danych do analizy ruchu samochodowego w czasie rzeczywistym, w celu zwiększenia bezpieczeństwa publicznego.

źródło: Reuters

Zobacz również