Toyota i Panasonic będą wspólnie produkować baterie dla samochodów elektrycznych

| Gospodarka Zasilanie

Toyota Motor Corp i Panasonic Corp uruchamiają wspólne przedsięwzięcie joint venture mające na celu produkcję akumulatorów dla pojazdów elektrycznych (EV). Toyota będzie właścicielem 51% udziałów w spółce joint venture, pozostałe udziały należeć będą do firmy Panasonic. Produkowane przez joint venture baterie sprzedawane będą różnym producentom samochodów. Wielkość kapitału przedsięwzięcia nie została jeszcze określona. Do pracy w nowej spółce obie firmy skierują łącznie 3500 pracowników.

Toyota i Panasonic będą wspólnie produkować baterie dla samochodów elektrycznych

Uruchamiana wspólna produkcja oparta jest na współpracy w zakresie baterii litowo-jonowych między obiema firmami nawiązanej pod koniec 2017 r. i odzwierciedla dążenie japońskich firm do stania się zdecydowanie większym globalnym graczem w branży akumulatorów, a to właśnie rozwój akumulatorów ma kluczowe znaczenie dla coraz większej cenowej przystępności pojazdów elektrycznych.

Panasonic jest jednym z największych na świecie dostawców akumulatorów dla EV, ale staje wobec rosnącej konkurencji ze strony południowokoreańskich producentów, jak Samsung SDI i LG Chem oraz CATL w Chinach. Panasonic jest obecnie wyłącznym dostawcą ogniw dla Tesli, ale Reuters informował, że Amerykanie prowadzą rozmowy z innymi firmami, w tym z chińskim Tianjin Lishen, by zaopatrywać w baterie nową fabrykę samochodów w Szanghaju.

Toyota i Panasonic prowadzą już wspólne przedsięwzięcie o nazwie Prime Earth EV Energy. Spółka ta produkuje akumulatory głównie dla pojazdów hybrydowych z silnikami benzynowymi.

źródło: Reuters