Ekrany microLED wkraczają na rynek telewizorów

| Gospodarka Optoelektronika

MicroLED-y (nazywane również mLED lub μLED) to wciąż rozwijająca się, nowa technologia oparta na miniaturowych diodach elektroluminescencyjnych. Dzięki swoim właściwościom rzuca ona wyzwanie tradycyjnym ekranom LCD i OLED na rynku telewizorów.

Ekrany microLED wkraczają na rynek telewizorów

Technologia microLED jest znana od wielu lat, dotychczas jednak była używana tylko w sprzęcie mobilnym (zasilanym z baterii) o niskim poborze mocy, takim jak smartwatche czy zestawy do wirtualnej rzeczywistości. Stworzenie dużego ekranu telewizora opartego na mikroledach to dużo większe wyzwanie.

Jak sama nazwa sugeruje, microLED- y to zminiaturyzowana wersja obecnie używanych diod LED. Ich rozmiar waha się od 3 μm do maksymalnie 100 μm. Podobnie jak w technologii OLED, każda dioda używana w wyświetlaczu emituje światło wybranego koloru oraz może być włączana i wyłączana niezależnie od pozostałych emiterów składających się na pojedynczy piksel.

W odróżnieniu jednak od technologii OLED, microLED wykorzystuje materiały nieorganiczne - pozwala to osiągnąć dużo większą jasność i trwałość. Telewizory OLED mają jasność na poziomie 540 nitów, te wykorzystujące microLED docelowo mają być w stanie przynajmniej potroić tę wartość. Dodatkowo, brak materiałów organicznych znacząco wydłuża żywotność takich ekranów, bo pojedyncze piksele nie są podatne na wypalanie. Całkowity czas działania ekranu microLED może teoretycznie wynosić aż 100 000 h.

Problematyczna produkcja

Największą przeszkodą stojącą na drodze do wprowadzenia telewizorów microLED na rynek konsumencki jest skomplikowany i długi proces ich produkcji. MicroLED-y grupowane są w serie pikseli RGB, które następnie umieszczane są na płycie bazowej. Pojedynczy moduł składa się z nawet kilkunastu milionów diod, a przenoszenie ich na płytę bez uszkodzenia może zająć, zależnie od wielkości ekranu, od kilkunastu godzin aż do kilku tygodni. Przy tak wielu diodach proces ich testowania jest również wysoce czasochłonny. Każda z nich musi zostać indywidualnie sprawdzona i w razie potrzeby wymieniona. W przypadku najmniejszych ekranów microLED możliwe jest bezpośrednie grupowanie diod na płycie bazowej, niestety technologia ta jest zbyt trudna do przeskalowania do rozmiaru ekranów telewizorów.

Przyszłe miejsce na rynku

 
Rys. 1. Prognoza sprzedaży ekranów microLED na lata 2021-2027. Źródło: Yole Developpment

Według analityków z IHS Markit microLED-y staną się wiodącą technologią używaną w telewizorach do roku 2026 z ponad 15 mln sprzedawanych egzemplarzy rocznie. Aktualnie najbardziej zaangażowaną w rozwój tego rozwiązania fi rmą wydaje się Samsung, który już trzeci rok z rzędu prezentował na konferencji CES swój ekran "Wall" o przekątnej 292 cali! Samsung zapowiedział również wprowadzenie na rynek konsumencki mniejszych, 150-calowych ekranów microLED w ciągu najbliższego roku. Podobne rozwiązania zaprezentowały również fi rmy takie jak LG i TCL.

Mały pobór mocy oraz długa żywotność pozwalają także na wykorzystanie microLED-ów w urządzeniach stale włączonych. Ekrany mogą zostać użyte jako element dekoracji domu - wirtualne okno pokazujące wybrany przez użytkownika krajobraz czy wirtualne akwarium. Takie zastosowanie otwiera tym elementom drogę na niezwykle chłonny rynek inteligentnych domów.

(PM)