Przegląd dostawców produktów antystatycznych

Tabela 2. Dane kontaktowe do dostawców materiałów i komponentów do ochrony EMI i ESD

Mimo że jak wspomniano duży udział w sprzedaży na rynku mają materiały antystatyczne importowane z krajów azjatyckich, warto zauważyć i docenić to, że są w kraju także przedsiębiorstwa je produkujące. Duży potencjał w tym obszarze ma firma Renex z Włocławka, która produkuje m.in. odzież antystatyczną, krzesła, obuwie, rękawiczki i opaski.

Firma systematycznie poszerza asortyment własnych produktów antystatycznych, które oferowane są pod marką Reeco. Produkcją krzeseł zajmują się też Robtools SMT i Pakt Electronics, a w zakresie opakowań antystatycznych jest obecna firma Artpol z Kwidzyna.

Po stronie dystrybucji materiałami antystatycznymi zajmują się firmy zwykle związane z urządzeniami i materiałami do produkcji. Dla nich tematyka ochrony jest istotną częścią działalności i dysponują one kompleksową ofertą od strony asortymentu. Takimi przedsiębiorstwami są na przykład Eurostat i Lafot Elektronik, które zajmują się dystrybucją systemów zabezpieczeń antyelektrostatycznych niemieckiej firmy Wolfgang Warmbier.

Lafot organizuje szkolenia, wykonuje także audyty w zakresie zabezpieczeń ESD oraz certyfikuje strefy ochrony przed wyładowaniami. Firma prowadzi ponadto laboratorium do pomiarów materiałów ESD. Spore zaangażowanie można przypisać też dostawcom takim jak PB Technik, Robtools SMT, Loktech, Pakt Electronics, Ambex, a także Treston Ergona. Sprzedaż materiałów, mebli i wyposażenia jest dla tych przedsiębiorstw korzystnym uzupełnieniem biznesu i szansą na pełną, kompleksową obsługę klienta.

Poza materiałami w ich ofertach pojawia się odzież ochronna, meble, testery i mierniki, jonizatory powietrza, zgrzewarki, pakowarki próżniowe i wiele innych pokrewnych wyrobów. Produkty antystatyczne w szerokiej ofercie mają też naturalnie dystrybutorzy podzespołów jak Elhurt oraz wszystkie firmy katalogowe, czyli Farnell, Conrad, TME, Elfa Distrelec.

Dostawcy produktów do ochrony przed zakłóceniami EM

Rękawiczki antystatyczne

W zakresie ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi można wyróżnić trzy grupy: materiały do ochrony elektromagnetycznej, jak pianki, uszczelnienia, dalej są to dyskretne elementy filtrujące, takie jak dławiki, ferryty, kondensatory przeciwzakłóceniowe, a trzecia kategoria obejmuje filtry sieciowe. W zakresie materiałów wśród dostawców wyróżnia się Astat i ABC Elektronik, które od wielu lat specjalizują się w zagadnieniach EMC.

Dystrybutorzy elementów to m.in. Contrans TI, Dacpol, Domar, Würth Elektronik, AET. Firmy te sprzedają dławiki, filtry sieciowe, kondensatory przeciwzakłóceniowe, także ferryty i podobne elementy. Podzespoły takie mają także wszyscy dystrybutorzy o szerokich ofertach wymienieni w poprzedniej sekcji.

Przegląd ofert dostawców

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Zestawienie ofert dostawców tytułowych produktów pokazane zostało w tabeli 1. Przegląd ofert ma charakter ogólny, ilustrujący, czy dana grupa jest w ofercie danego dostawcy, czy też nie.

Znaczna szerokość asortymentowa omawianego rynku niestety nie pozwala wyróżnić więcej szczegółów i stąd informacje zawarte w tabeli mają charakter jedynie wstępnego selektora dla dalszych pytań ofertowych. Niezbędne dane kontaktowe załączamy w tabeli 2.

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży materiałów i podzespołów EMI/ESD na rynku w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również