Ile nowości pojawia się na rynku?

Najwięcej innowacji dotyczy złożonych przyrządów, a więc analizatorów, testerów i rejestratorów, gdyż te podstawowe mierniki energetyczne mają charakter użytkowy, nierzadko zamkniętą funkcjonalność i są wytwarzane przez wiele firm, także reprezentujące tzw. tanie marki dalekowschodnie.

Nowe konstrukcje zwykle mają poprawioną niezawodność, a więc skuteczność obwodów zabezpieczających. Te bardziej złożone można podłączyć do komputera, coraz częściej także bezprzewodowo. Rosną możliwości wizualizacyjne, a zdolność do długotrwałej rejestracji danych pomiarowych w wewnętrznej pamięci staje się coraz częściej standardem. Warto dostrzec ponadto zdolność do programowania mierników, a więc możliwość tworzenia scenariuszy zadań pomiarowych lub specyficznej prezentacji danych.

Najważniejsze czynniki pozytywne dla rynku

Sprzedaż mierników energetycznych i aparatury tablicowej wspiera wiele procesów w gospodarce i powyższy wykres jest próbą oceny, które z nich mają słabsze, a które silniejsze oddziaływanie. Wyraźnie widać, że dwa pierwsze, a więc duża liczba inwestycji oraz presja na jakość i zapewnienie bezpieczeństwa, wybijają się ponad całą resztę. Niemniej zaskakujące jest to, że na kolejnej pozycji mamy znaczenie zaawansowania technicznego oraz potencjału technicznego tych przyrządów. Na to trzeba zwrócić uwagę, gdyż wysoka pozycja świadczy tutaj o dojrzałości rynku a także o tym, że inercja zawodowa i przywiązanie specjalistów do rozwiązań znanych od lat nie jest tak silna, jak się wielu osobom wydaje.

Cały czas widoczny jest trend łączenia funkcji pomiarowych dostępnych w ramach przyrządu, bo kombajny pomiarowe (multimetry) są poszukiwane przez osoby wykonujące pomiary sieci jako rozwiązania wygodniejsze i tańsze.

Nowoczesne konstrukcje mierników pozwalają w dużej mierze na modyfikację funkcjonalności za pomocą oprogramowania. Umożliwia to na rozbudowę funkcji, dopasowanie możliwości miernika do zmieniających się wymagań, a także, co jest także ważne, na szybkie reagowanie na potrzeby rynku.

Rozbudowa oprogramowania mierników bardzo szybko postępuje i należy spodziewać się, że w niedługim czasie nie tylko te najbardziej skomplikowane i złożone mierniki będą definiowane programowo, ale także te prostsze.

W kolejny kroku należy się spodziewać wzbogacania konstrukcji o komunikację (Wi-Fi/Bluetooth/GSM) i integrację mierników w ramach systemu pomiarowego z gromadzeniem danych w chmurze. Akurat w omawianym zakresie aplikacyjnym zapewnia to ogromny potencjał, bo pomiary sieci najczęściej wykonuje się w terenie, a więc w niesprzyjających komfortowej pracy warunkach.

Najważniejsze cechy aparatury od strony technicznej

Powyższy wykres to z kolei ocena, jakie oczekiwania techniczne w zakresie możliwości pomiarowych mają nabywcy mierników energetycznych w Polsce. Pierwsze dwa miejsca przypadły na wiele funkcji pomiarowych w jednym mierniku oraz na komunikację z komputerem. Wyraźnie wskazuje to, że chodzi o to, aby mieć jeden miernik do wszystkiego, który po dokonaniu pomiarów w terenie można podłączyć do peceta po to, aby przygotować dokumenty. Podobne znaczenie ma automatyka pomiarów i obróbki wyników, pozwalająca operatorowi dokonać badań za pomocą naciśnięcia pojedynczego klawisza, który wywołuje wykonanie całe procedury i zapisanie wyników pamięci. Taka wygoda podczas pracy w terenie jest bardzo pożądana. Wysoka rozdzielczość i dokładność pomiarów to z kolei podstawowe wymaganie, jakie można mieć w zakresie metrologicznym i wydaje się ono oczekiwaniem, jakie stawia się w stosunku do wszystkich przyrządów.

Automatyczne gromadzenie wyników badań, ich archiwizacja w chmurze, dostęp do danych archiwalnych z poprzednich sesji pomiarowych pozwalających ocenić zmiany z ostatniego okresu i wiele podobnych do nich funkcji z pewnością wyznaczają dzisiaj kierunek zmian w aparaturze pomiarowej na przyszłe lata.

Nowością jest też coraz większe znaczenie sprzętu do rejestracji i monitoringu parametrów zasilania urządzeń, zwłaszcza wersji, gdzie głowica pomiarowa jest instalowana bezpośrednio przy urządzeniu, odseparowana galwanicznie od niebezpiecznych potencjałów (np. cęgami, cewką Rogowskiego), zasilana z baterii i komunikująca się bezprzewodowo z resztą systemu. Takie rozwiązania systemów pomiarowych są ukierunkowane na monitoring mocy i pojawiają się w ofertach niektórych firm, np. LEM.

Dostawcy aparatury

Aparaturę energetyczną sprzedaje wiele firm dystrybucyjnych i stopień zaangażowania ich w tej tematyce waha się w szerokim zakresie. Wśród dostawców najwięcej jest firm dystrybucyjnych, ale poza nimi jest też kilku producentów.

Przykładem mogą być tutaj dostawcy katalogowi podzespołów o szerokich ofertach, którzy pośród tysięcy różnych wyrobów mają też wiele pozycji w zakresie sprzętu pomiarowego i aparatury tablicowo-szynowej. Są to Farnell element14, TME, Conrad Electronic, Digi-Key oraz RS Components.

Jeszcze kilka lat temu sprzedawały one tylko najpopularniejsze typy takich przyrządów, ale wraz z dynamicznym rozwojem tego segmentu biznesu ich oferty szybko się poszerzają i coraz częściej obejmują też złożony sprzęt z wyższej półki.

Główne trendy w aparaturze dla energetyki

Zestawienie głównych trendów zmieniających rynek aparatury dla energetyki otwiera kategoria "prostota obsługi i ergonomia", ale kolejne dwie pozycje, a więc "przyrządy wszystko w jednym" oraz "komunikacja bezprzewodowa", mają minimalnie mniej wskazań. Wykres dobrze opisuje kierunek zmian, który innymi słowy sprowadza się do tego, aby mieć jeden miernik zapewniający proste korzystanie na miejscu i możliwość wygodnego przetwarzania danych po pracy na obiekcie. Odnotowania wymaga to, że także w miernikach energetycznych wiele konstrukcji umożliwia definiowanie funkcjonalności przez oprogramowanie, co pozwala utrzymać przydatność miernika w dłuższym czasie, dzięki aktualizacjom lub możliwości dokupienia licencji na jakiś dodatek funkcjonalny.

Druga grupa oferentów obejmuje firmy, dla których omawiana branża jest osią działalności i sprzedają one głównie mierniki energetyczne bądź specjalizowaną aparaturę tego typu przeznaczoną do konkretnych, często niszowych aplikacji. Wyróżnić można wśród nich dostawców aparatury pomiarowej o szerokim profilu rozciągającym się także na energetykę, jak na przykład Biall, NDN oraz Merazet.

Ta grupa firm jest obecna na rynku od wielu lat, ma ugruntowaną i stabilną pozycję i wierne grono klientów, którym proponuje przyrządy różnych klas pochodzących od wielu producentów.

Atutem tej grupy są sprawdzone źródła dostaw, lokalny serwis i wsparcie, co z pewnością ma spore znaczenie dla elektryków, używających mierników w pracy. Jeszcze większe znaczenie energetyki można dostrzec w Merserwisie.

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Aparatura dla energetyki sprzedawana jest ponadto przez grupę firm dystrybucyjnych zorientowanych na obsługę automatyki, energetyki oraz do specjalistycznych zastosowań niszowych branż. Jest ona dla nich uzupełnieniem oferty, elementem kompleksowego zaopatrzenia.

Najczęściej tacy dystrybutorzy współpracują z renomowanym producentem zagranicznym i ich oferta odzwierciedla ich portfolio, jak np. Fluke, Chauvin Arnoux, Carlo Gavazzi, Gossen Metrawatt, A-Eberle, Metrel i podobne. Firmy te to między innymi Astat oraz Introl.

Producentów mierników energetycznych reprezentują przede wszystkim Sonel - krajowy producent i lider rynku aparatury pomiarowej dla energetyki, w tym również analizatorów oraz Lumel, także dostawca znany na rynku analizatorów i aparatury tablicowej. Poza tymi dwoma czołowymi firmami jest też kilka mniejszych wytwórców aparatury specjalizowanej, np. kalibratorów, rejestratorów (Calmet, Tronia).

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży aparatury pomiarowej w Polsce.

Polecane

Nowe produkty