Zamienniki – problem ciągle istotny

Zamienniki złączy to temat aktualny od lat. Im dany typ komponentu jest bardziej popularny, tym więcej na rynku jest dostępnych jego zamienników. Pod tą nazwą kryją się produkty innych producentów, które są zgodne mechanicznie i elektrycznie i mogą być wymiennie używane zamiast pierwotnego typu. Przykładem mogą być złącza w standardzie popularnych interfejsów cyfrowych (USB, HDMI, Ethernet), które są produkowane przez wiele firm, w tym tanich producentów azjatyckich. Wiele zamienników kryje też obszar kart i modułów pamięci, kart mikroprocesorowych, złączy do płytek drukowanych współpracujących z goldpinami, elementów do łączenia płytek drukowanych w moduły i podobne. Efektem jest koncentracja kupujących na cenie, a nie na tym, co te zamienniki reprezentują pod względem jakości i parametrów technicznych. Zamienniki nie byłyby dużym problemem dla rynku, gdyby zawsze reprezentowały wysoki poziom jakościowy. Prawdą jest, że część z takich produktów ma niezłe właściwości i nie sprawia kłopotów w mniej odpowiedzialnych aplikacjach lub tam, gdzie złącza są rzadko używane. Ale wiele z takich elementów to po prostu tandeta, co tworzy chaos informacyjny, utrudnia wybór produktu i sprawia, że nierzadko staje się on loterią.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
Główne czynniki negatywne dla rynku złączy sygnałowych to duża liczba zamienników, tanich odpowiedników oraz podróbek dla markowych produktów wytwarzanych przez wiodące firmy na rynku. Tworzą one mocną konkurencję cenową, a ponieważ cena jest najważniejszym kryterium selekcji produktu, zamienniki i podróbki przeszkadzają w rozwoju. Wielu dostawców i silna konkurencja są pochodną tego procesu, bo w Azji jest wielu producentów, którzy zapewniają o niskich cenach i wysokiej jakości i szukają możliwości sprzedaży w Europie. Długie czasy dostaw to z jednej strony echa niedawnej alokacji, a z drugiej efekt tego, że asortyment jest bardzo szeroki. Nie ma szans, aby wszystkie typy były w magazynach dystrybutorów, dlatego na wiele mniej chodliwych typów trzeba czekać. Co czwarty pytany był też zdania, że sprzedaż online złączy przez sklepy internetowe producentów też jest jakimś problemem dla rozwoju rynku krajowego. Skutkuje serią negatywnych konsekwencji, które specjaliści określają jako tzw. psucie rynku.

Zamienniki przynoszą też kłopoty z powtarzalnością parametrów mechanicznych i elektrycznych w obrębie większych serii, stabilnością parametrów elektrycznych w czasie i w funkcji kolejnych cykli łączenia i rozłączania. Nie jest to wielki problem, gdy dotyczy typowych rozwiązań o dużych rastrach i wymiarach, ale w miniaturowych rozwiązaniach, gdzie odstęp pomiędzy pinami jest poniżej milimetra, nawet drobne wahania skutkują niepewnością kontaktu. Jest to problem dla producentów, którzy z sukcesem zakończyli fazę prototypowania i wypuścili pierwszą próbną serię, a potem w produkcji masowej napotykają to, że działanie złączy staje się przypadkowe.

Im większa dojrzałość rynku, tym oczywiście zamienniki mają mniejsze znaczenie, ale jest to proces powolny i o ograniczonym zasięgu, a dodatkowo wypychanie z rynku zwykle dotyczy wyłącznie tych najgorszych komponentów.

Zamienniki są chętnie wybierane do aplikacji, gdzie złącze jest używane sporadycznie, np. służy do aktualizacji firmware raz na rok, pełni funkcję portu serwisowego itp. W miejscach niekrytycznych, czyli rzadko używanych, niedostępnych dla użytkownika, bez wpływu na poprawne działanie urządzenia, zamienniki postrzegane są jako dobry wybór.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie