Szybka transmisja danych kreuje nowe typy

Coraz większe szybkości transmisji danych, nowe standardy komunikacyjne opracowywane przez stowarzyszenia branżowe wiążą się też z odpowiednią konstrukcją złącza. Oznacza to wykonanie styków dopasowanych falowo do linii komunikacyjnych, o niskich reaktancjach pasożytniczych, dobrym ekranowaniu zapewniającym ochronę elektromagnetyczną połączenia i podobnymi zagadnieniami, jak chociażby zgodność czasów propagacji dla poszczególnych pinów. Takie złącza są dzisiaj poszukiwaną nowością, ale wiadomo, że rozwiązanie w jednym produkcie tylu ważnych problemów technicznych nie jest zadaniem łatwym. Stąd standardy definiują liczbę pinów, raster, kształt kontaktów, sposób zatrzaskiwania wtyku w gnieździe oraz kształt obudowy. Jest to ważne z uwagi na zapewnienie interoperacyjności takich elementów połączeniowych, czyli aby wtyczka producenta A pasowała do gniazda producenta B. Gdy szybkość transmisji danych jest duża, pojawiają się też problemy z integralnością sygnału, z emisją i koniecznością zapewnienia ekranowania itd. Branżowy standard rozwiązuje takie problemy, niemniej nie daje dużych możliwości wypracowania złącza własnościowego, czyli o konstrukcji charakterystycznej dla danego producenta. W takim przypadku trudno już mówić o zamiennikach, raczej o złączach kompatybilnych ze standardem, a innowacje pojawiają się w zakresie zapewnienia odporności środowiskowej, pracy w szerszym zakresie temperatur, dodatkowego ekranowania i podobnych funkcjonalności ponad to, co opisała norma.

Znaczenie złączy w biznesie firm
 
Dla blisko połowy firm wymienionych w tabelach złącza sygnałowe są istotnym produktem przynoszącym znaczące przychody, a nierzadko także tworzącym pion (filar) biznesu. 11% firm specjalizuje się w złączach, co oznacza najczęściej, że są to zwykle polskie oddziały producentów zagranicznych tych elementów. W porównaniu do innych podzespołów elektronicznych stopień specjalizacji jest też dość duży. Pozwala to na organizację biznesu wokół złączy i traktowanie ich jako wiodącego produktu w ofercie. Wykres dowodzi ponadto, że asortyment tych elementów jest na tyle duży i przekrojowy, iż możliwe staje się przekrojowe obsługiwanie rynku i klientów z wielu branż.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie