Złącza sygnałowe do urządzeń elektronicznych

Złącza to produkt uniwersalny, popularny i trafiający do wielu dziedzin rynku, stąd w dużej mierze procentowe wskaźniki wzrostu sprzedaży wynikają z rozwoju całego rynku elektroniki, automatyki i robotyki, motoryzacji i podobnych sektorów. Spory udział w rozwoju mają też nowe otwarcia, takie jak oświetlenie, IoT, nowe technologie komunikacji (np. USB w wersji C, sieci ethernetowe), rozwój aplikacji budynkowych lub informatyzacja w budownictwie i transporcie. Takie obszary szybko się rozwijają i pod ich kątem tworzone są nowe specjalistyczne wykonania złączy, o zaawansowanych parametrach technicznych i obudowach z małymi rastrami i unikatową funkcjonalnością.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Szybka transmisja danych kreuje nowe typy

Coraz większe szybkości transmisji danych, nowe standardy komunikacyjne opracowywane przez stowarzyszenia branżowe wiążą się też z odpowiednią konstrukcją złącza. Oznacza to wykonanie styków dopasowanych falowo do linii komunikacyjnych, o niskich reaktancjach pasożytniczych, dobrym ekranowaniu zapewniającym ochronę elektromagnetyczną połączenia i podobnymi zagadnieniami, jak chociażby zgodność czasów propagacji dla poszczególnych pinów. Takie złącza są dzisiaj poszukiwaną nowością, ale wiadomo, że rozwiązanie w jednym produkcie tylu ważnych problemów technicznych nie jest zadaniem łatwym. Stąd standardy definiują liczbę pinów, raster, kształt kontaktów, sposób zatrzaskiwania wtyku w gnieździe oraz kształt obudowy. Jest to ważne z uwagi na zapewnienie interoperacyjności takich elementów połączeniowych, czyli aby wtyczka producenta A pasowała do gniazda producenta B. Gdy szybkość transmisji danych jest duża, pojawiają się też problemy z integralnością sygnału, z emisją i koniecznością zapewnienia ekranowania itd. Branżowy standard rozwiązuje takie problemy, niemniej nie daje dużych możliwości wypracowania złącza własnościowego, czyli o konstrukcji charakterystycznej dla danego producenta. W takim przypadku trudno już mówić o zamiennikach, raczej o złączach kompatybilnych ze standardem, a innowacje pojawiają się w zakresie zapewnienia odporności środowiskowej, pracy w szerszym zakresie temperatur, dodatkowego ekranowania i podobnych funkcjonalności ponad to, co opisała norma.

Znaczenie złączy w biznesie firm
 
Dla blisko połowy firm wymienionych w tabelach złącza sygnałowe są istotnym produktem przynoszącym znaczące przychody, a nierzadko także tworzącym pion (filar) biznesu. 11% firm specjalizuje się w złączach, co oznacza najczęściej, że są to zwykle polskie oddziały producentów zagranicznych tych elementów. W porównaniu do innych podzespołów elektronicznych stopień specjalizacji jest też dość duży. Pozwala to na organizację biznesu wokół złączy i traktowanie ich jako wiodącego produktu w ofercie. Wykres dowodzi ponadto, że asortyment tych elementów jest na tyle duży i przekrojowy, iż możliwe staje się przekrojowe obsługiwanie rynku i klientów z wielu branż.
Spis treści
Powiązane treści
Złącza koncentryczne – kryteria doboru
Dafa Linker – profesjonalne złącza do wymagających zastosowań
Złącza do aplikacji IoT – przegląd rynku
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Komponenty indukcyjne
Produkcja elektroniki
Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Zobacz więcej z tagiem: Elektromechanika
Gospodarka
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Technika
Czym jest antytampering i dlaczego warto go zrealizować
Technika
Łączenie przewodów elektrycznych - przegląd dostępnych technologii zacisków

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów