Więcej czy mniej kabli w urządzeniach?

Magistrale cyfrowe, komunikacja bezprzewodowa oraz nowe technologie, jak jednoparowy Ethernet (SPE), ograniczają z jednej strony liczbę wymaganych przewodów w urządzeniach, z drugiej strony wzrost skomplikowania we współczes- nej technice, więcej urządzeń i stale postępująca elektronizacja wszystkiego powodują, że połączeń potrzeba jest więcej. Która część przeważa i determinuje rozwój rynku? Wydaje się, że w Polsce jest to ta druga opcja.

Z pewnością magistrale cyfrowe ograniczają liczbę przewodów niezbędnych do działania urządzeń, czego przykładem może być CAN w motoryzacji, komunikacja wraz z zasilaniem realizowana za pomocą jednej pary przewodów w układach automatyki budynkowej bazujących na SPE i inne rozwiązania charakterystyczne dla rozproszonych systemów sterowania i komunikacji. Podobnie jest z technologiami komunikacji bezprzewodowej realizujących komunikację dla sieci sensorycznych w przemyśle i obszarach kategoryzowanych jako IoT. Lada moment do obszaru komunikacji dojdą rozwiązania 5G, na skutek czego znaczenie bezprzewodowości jeszcze bardziej się pogłębi. Ale to dotyczy głównie części sygnałowej oraz w wybranych przypadkach zasilania niskonapięciowego i małej mocy. Cała duża reszta, w której napięcia wykraczają poza poziomy bateryjne, dostarczanie energii, sterowanie urządzeniami wymaga przewodów. Ponieważ elementów czujnikowych i wykonawczych jest coraz więcej, bo przemysł ewoluuje w stronę Przemysłu 4.0, powiększa się liczba sprzętu, maszyn i urządzeń bazujących na elektrycznych silnikach, zaworach elektromagnetycznych i podobnych. Być może motoryzacja w wersji spalinowej jest w stanie ograniczyć liczbę kabli w instalacji i doprowadzić do tego, że wiązki staną się cieńsze, jednak ta szybko rozwijająca się część elektryczna wiąże się z dużo większą komplikacją obwodów elektrycznych oraz mocami, jakie płyną drutami.

Wiele ze współczesnych urządzeń i systemów nie tworzy obecnie sztywnej koncepcyjnie całości, ale jest elastycznie dopasowywanych do potrzeb. Nierzadko sprzęt bazuje na jednej uniwersalnej elektronice, ale zawiera różne komponenty peryferyjne, a więc czujniki, układy wykonawcze, elementy interfejsu użytkownika. Takie instalacje powstają w ramach tzw. projektów lub integracji oraz są elementem spójnej rodziny produktów. Nierzadko każda wersja wymaga innej wiązki, stąd komponent ten staje się podstawą do zapewnienia elastyczności i różnorodności produktowej. Jest to też czynniki odpowiedzialny za to, że wiązek kablowych niezbędnych jest coraz więcej i raczej stają się one grubsze niż cieńsze.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku produkcji wiązek w 2020 roku?
 
Mimo pandemii, problemów logistycznych, zamknięć zakładów produkcyjnych i innych utrudnień dla biznesu, ankietowani specjaliści ocenili warunki panujące na rynku wiązek w 2020 roku wyłącznie pozytywnie. Co trzeci pytany postrzegał sytuację jako dobrą, a połowa jako zadowalającą. W prezentowanym wykresie nie ma żadnego odniesienia do aktualnych problemów (pandemia, alokacja), a proporcje pomiędzy częściami wyszły prawie takie same jak w "normalnych" czasach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również