Rosnące wymagania jakościowe rozwijają rynek

W ostatniej dekadzie w technologii przekaźników zaszło sporo korzystnych zmian poprawiających jakość i trwałość tych elementów, które osiągnięto m.in. dzięki automatyzacji produkcji. W przypadku przekaźników elektromagnetycznych wymagania jakościowe mają bardzo duże znaczenie, gdyż elementy te trafiają w dużej mierze do aplikacji profesjonalnych i przemysłowych, bo elektronika konsumencka oraz motoryzacja coraz bardziej opierają się na półprzewodnikach. Obszary, gdzie tytułowe elementy trzymają się mocno, to głównie automatyka i przemysł, systemy alarmowe, automatyka budynkowa, komunalna, transportowa itp. W tych obszarach klienci szukają dzisiaj produktów wysokiej jakości i mają też środki na to, aby kupować dobre produkty i nie muszą oszczędzać na wszystkim.

Przemysław Szafrański


dyrektor sprzedaży krajowej w firmie Relpol

  • Jakie znaczenie na rynku mają przekaźniki elektromagnetyczne?

Przekaźnik elektromagnetyczny to bardzo ważny komponent w produkcji wielu urządzeń zarówno przemysłowych, i użytku domowego. Wśród zauważalnych w ostatnich latach wymaganiach stawianych przekaźnikom jest to wzrost ich obciążalności prądowej. Coraz częściej popularne w nowych projektach są przekaźniki typu inrush, które odporne są na prądy udarowe i świetnie radzą sobie z aplikacjami, w których załącza się oświetlenie LED.

Rynek przekaźników jest dynamiczny a coraz większa popularyzacja wszelakiej automatyki budynkowej otwiera nowe perspektywy. Jednak rozwój ten powoduje większe oczekiwania klientów, a co za tym idzie wymaga od nas, sprzedających te produkty, większego rozpoznania potrzeb odbiorców i ich aplikacji tak, aby móc najskuteczniej dobrać odpowiedni element. Obecnie największymi producentami przekaźników na rynku światowym są firmy azjatyckie, które do tej pory oferowały atrakcyjne ceny, ale dziś cena ma drugorzędne znaczenie, choć nadal pozostaje ważna. W czasach dużych zawirowań w łańcuchach dostaw najważniejsza dla klienta jest dostępność, co powoduje znaczące zwiększenie udziałów w rynku firm produkujących w Europie.

Nowym ciekawym i dynamicznym sektorem dla przekaźników elektromagnetycznych, to zarówno rynek PV, gdzie przekaźniki takie jak RS35, RS50 i RS80 są nieodłącznym elementem inwerterów solarnych, jak również rynek ładowarek do samochodów elektrycznych. W obu tych rynkach dla klientów ważne są zarówno wysokie wymagania co do prądów łączeniowych, jak i niewielki rozmiar produktów.

Przepięcia, prądy udarowe, komutacja obwodów dużej mocy (np. w sieciach trójfazowych), załączanie elementów indukcyjnych, jak silniki oraz elektromagnesy, to przykłady aplikacji, które są sterowane przede wszystkim za pomocą wersji elektromagnetycznych. Elementy te są odporne na stany nieustalone, wyładowania, zapewniają doskonałą izolację w stanie otwartym, mają małe pojemności własne, minimalną rezystancję przejścia, a więc z punktu widzenia inżyniera i projektanta są niezawodne. Co więcej, klasyczne przekaźniki mają sporą tolerancję na przeciążenia, bo przekroczenie napięć lub prądów, nawet znaczne, nie powoduje od razu uszkodzenia (przenosi się jedynie negatywnie na trwałość). Podczas obsługi technicznej taki element można wymienić i zapewnić nieprzerwane prawidłowe działanie przez lata.

Wymagania jakościowe klientów i automatyzacja wytwarzania przyczyniają się do spadku znaczenia tanich (niemarkowych) producentów azjatyckich, bo różnice w cenach nie są już dzisiaj duże. Przez wiele lat koszty pracy w krajach azjatyckich były sporo mniejsze niż w Europie, przez co produkcja tam była opłacalna, nawet jeśli trzeba było zapłacić więcej za transport. Aktualnie praktycznie się wyrównały, a dodatkowo inwestycje producentów europejskich w automatyzację produkcji spowodowały, że przewaga kosztowa znacznie zmalała. W ostatnim roku ograniczono też konkurencję cenową ze strony okazyjnych zakupów na platformach takich jak Alibaba i pokrewnych, bo kupujący od paru miesięcy płacą VAT i cło nawet przy zakupach prywatnych. Ogranicza to zainteresowanie takimi zakupami i porządkuje rynek.

Wiele zmian na rynku, jakie zaszły w ostatnich latach, też można uznać za czynniki sprzyjające dla przekaźników i także pośrednio dla jakości. Przykładem może być wzrost znaczenia specjalizacji, odchodzenie od wytwarzania długich serii na rzecz produkcji elastycznie dopasowującej się do chwilowych potrzeb rynku bądź wręcz realizowanej na zlecenie. Sprawne realizowanie projektów, zleceń integracji i usług produkcyjnych preferuje firmy lokalne, a więc zdolne do zapewnienia szybkich dostaw komponentów. Im szerszy asortyment, im więcej typów wykonań i możliwości w zakresie przekaźników mamy na rynku, tym pozycja rynkowa dużych lokalnych graczy jest lepsza, bo oni mają magazyny fabryczne blisko klienta.

Jakie znaczenie dla biznesu firmy mają przekaźniki?
 
Dla co trzeciej firmy produkcyjnej lub dystrybucyjnej przekaźniki są kołem zamachowym dla biznesu i osią jej specjalizacji. Dla ponad połowy dostawców przekaźniki elektromagnetyczne są jednym z wielu produktów będących w ofercie. Taki wynik to zapewne rezultat tego, że przekaźniki są potrzebne i poszukiwane, a duży popyt przy rosnącym ciągle rynku elektroniki i automatyki zapewnia poprzez dużą wielkość sprzedaży możliwość oparcia na nich działalności.
Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku przekaźników w 2020 roku?
 
Mimo pandemii, trudności logistycznych wywołanych ograniczeniami administracyjnymi, wbrew blokadom gospodarki oraz wielu innym problemom, które w 2020 roku dotykały wielu sektorów gospodarki światowej, ponad połowa ankietowanych specjalistów oceniła warunki biznesowe panujące na rynku przekaźników jako dobre, a co piąta firma jako bardzo dobre. Dane te potwierdzają po raz kolejny dużą odporność rynku elektroniki i całej aktywności gospodarczej związanej z przemysłem w Polsce na kryzysy i dają dużą nadzieję, że obecny rok będzie jeszcze lepszy.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również